Aktualności

Cloud Technologies rośnie jak na drożdżach. Ponad 23 mln zł przychodów po III kwartałach 2015 roku

multichannel-proseed-29

Najszybciej rosnąca spółka na giełdzie NewConnect opublikowała właśnie skonsolidowany raport finansowy za III kwartał 2015 roku.Wzrosty są imponujące: po III kwartałach Cloud Technologies osiągnęła przychody ze sprzedaży przekraczające 23,1 mln zł oraz zysk netto w wysokości 10,5 mln zł.

To ponad dwukrotnie większe wskaźniki, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy to po III kwartałach 2014 roku spółka odnotowała ponad 9,2 mln zł przychodów oraz 4 mln zł zysku.

Warszawska spółka Cloud Technologies, działająca w segmencie analityki Big Data, kolejny raz okazała się żyłązłota dla inwestorów. Od początku roku giełdowe notowania spółki wzrosły o ponad 100 proc. Na początku roku za pakiet akcji spółki płacono około 45 zł – obecnie jego wartość zbliża się nawet do 100 zł. W listopadzie 2015 roku padł rekord: 110 zł za akcję.

Cloud Technologies to firma z segmentu nowych technologii, która analizuje i przetwarza wielkie zbiory danych (Big Data) w chmurze obliczeniowej. Jest jedną z pierwszych firm, które wdrażały tę technologię w Polsce. To właśnie jej akcje przyniosły inwestorom na NewConnect największy profit w 2014 roku i pozycję giełdowego lidera. W tegorocznym rankingu Deloitte Technology Fast 50 CEE spółka zajęła 6. pozycję w kategorii „Rising Stars”.

Spółka stworzyła pierwszą w Polsce i największą w tej części Europy platformę danych DMP (Data ManagementPlatform), która dziennie przetwarza ponad 5 TB danych i monitoruje ponad pół miliona witryn www. Składa się na nią ponad 70 mln profili użytkowników, podzielonych na ponad 100 segmentów i 5 000 atrybutów.

– Nasza platforma swoim zasięgiem obejmuje blisko 20 mln realnych użytkowników i ponad 70 mln urządzeń. Oznacza to, że znamy zachowania i preferencje praktycznie każdego polskiego internauty. Jako jedna z nielicznych spółek zajmujących się analityką internetową w Polsce, potrafimy monetyzować dane. Teraz pozyskaliśmy spółkę Audience Network oraz rozbudowujemy nasz zespół badaczy danych – mówi Piotr Prajsnar, CEO Cloud Technologies – Nasza spółka jako jedyna jest bezpośrednio zintegrowana z największymi dostawcami technologii, takimi jak np. Google. Jako jedna z 10 polskich firm otrzymaliśmy również zaproszenie do udziału w programie Tech-Match Poland w Dolinie Krzemowej. Swoje doświadczenia zdobyte w Silicon Valley chcemy przenieść na polski grunt. Dlatego otworzyliśmy w stolicy park technologiczny Cloud Technologies Labs, skierowany do studentów i startupowców, z którymi chcemy wspólnie pracować nad nowymi technologiami – dodaje Piotr Prajsnar.

Cloud Technologies to jedna z historii wielkiego giełdowego sukcesu na NewConnect. W pierwszym dniu giełdowej emisji (maj 2012) akcje Cloud Technologies kosztowały 1,55 zł. Z kolei już w listopadzie tego roku płacono za nie ponad 90 zł. W tym miesiącu padł również giełdowy rekord – za akcje Cloud Technologies płacono 110 zł. Warszawska spółka z powodzeniem działa dzisiaj także na rynkach międzynarodowych (głównie w USA), zaś blisko 50 proc. jej przychodów generowanych jest poza Polską. W swojej strategii biznesowej spółka Piotra Prajsnara jako działania priorytetowe wymienia: dalszą ekspansję na rynki globalne, consulting (optymalizacja procesów biznesowych), mobile (produkcja gier mobilnych, analityka danych ze smartfonów, reklama mobilna), Internet of Things (analityka danych generowanych przez smart-urządzenia) oraz Cloud Technologies Labs (innowacyjny park technologiczny, skierowany do studentów i startupowców).

– Nasz giełdowy sukces to po części efekt boomu na technologie związane z analityką Big Data na całym świecie. Ekonomia oparta na Big Data już teraz staje się faktem, a firmy traktują gromadzone przez siebie dane nie tylko jako zasób, lecz kapitał. Boston Consulting Group w raporcie „The Value of Our Digital Identity” oblicza, że wartość anonimowych danych zgromadzonych o internautach z Unii Europejskiej, w 2020 roku zbliży się do okrągłego biliona EUR. Oznacza to, że cyfrowe ślady pozostawione przez Europejczyków w Sieci będą równoważne finansowo około 8 proc. PKB krajów całej Wspólnoty – mówi CEO Cloud Technologies – Big Data i postępująca digitalizacja całkowicie przemodelują oblicze przyszłego biznesu. Potwierdza to raport firmy Gartner: dzięki danym do 2020 roku aż 80 proc. procesów biznesowych zostanie zmodernizowanych – dodaje Piotr Prajsnar.

W ankiecie „18th Global CEO Survey”, przeprowadzonej przez PwC, aż 80 proc. prezesów firm określiło analitykę i przetwarzanie danych jako istotne działania z punktu widzenia strategii przedsiębiorstwa. Coraz więcej firm decyduje się również na integrację swoich danych, zawartych w systemach ERP czy CRM, z zewnętrznymi platformami Big Data (DMP). IDC podaje, że już teraz 70 proc. dużych firm korzysta z danych o użytkownikach gromadzonych i przetwarzanych przez zewnętrzne platformy Big Data. Do końca 2019 roku tym tropem mają pójść już wszystkie duże organizacje.

Cloud Technologies

Komentarze