Aktualności

LMS Invest inwestuje w trójwymiarowy druk

Omni3d, startup realizujący projekt polskiej drukarki 3D został włączony do portfela inwestycyjnego SpeedUp Venture Capital Group. Grupa SpeedUp zainwestowała ww ten biznes za pośrednictwem LMS Invest i SpeedUp Innovation. 

Omni3D koncentrować się będzie na dostarczaniu sprzętu i materiałów do druku 3D w niskim nakładzie (do 1000 sztuk). Spółka planuje w większości działać w ramach ruchu opensource, korzystając z otwartych zasobów RepRap.

Założycielami Omni3D są Bartek Barłowski, właściciel brandu RapCraft, w ramach którego opracowano pierwszą polską konstrukcję drukarki o tej nazwie oraz Konrad Sierzputowski, który od 2 lat prowadzi własne projekty startupowe m.in. Evilport oraz Wink Media wraz z IQ Partners oraz Red Sky/Xevin. Omni3D będzie marką parasolową, do której aportem wniesiona została działalność marki RapCraft. Od teraz nazwa ta używana będzie do oznaczenia modelu jednej z dostępnych w ofercie drukarek.

– Technologia druku 3D rozwija się w oszałamiającym tempie i ma realne szanse zrewolucjonizować świat, jaki znamy. Pozyskany kapitał pozwoli nam nie tylko dotrzymać kroku rozwijającemu się rynkowi, ale także wprowadzić kilka autorskich rozwiązań, które – mamy nadzieję – wkrótce staną się standardem. Chcemy, aby nasza drukarka jako pierwsza i jedyna na rynku była tzw. network enabled, co pozwoli jej funkcjonować w sieci (poprzez ethernet lub wifi), a użytkownik będzie mógł ją obsłużyć choćby z iPada – mówi Konrad Sierzputowski z Omni3D.

Jak dodaje Tomasz Czapliński prezes LMS Invest, Druk 3D cieszy się rosnącą popularnością na całym świecie i znajduje coraz szersze zastosowanie w wielu dziedzinach. Wykorzystując ten potencjał w najbliższym czasie będziemy upowszechniać jego wykorzystanie. Przekazane w ramach podpisanej umowy inwestycyjnej środki przeznaczone zostaną na badania i rozwój otwartej technologii druku 3D czyli nową elektronikę, oprogramowanie i kontent. Za projektem stoi silny, kompetentny zespół a to na pewno przełoży się na skuteczne i efektywne działanie. – Dodaje. Umowa inwestycyjna została już podpisana. Teraz czeka tylko na formalną akceptację Polskiej Akademii Rozwoju Przedsiębiorczości.

Druk 3D przebojem zdobywa światowe rynki. Projekty związane z tą branżą na światowych platformach crowdfundingowych zdobywają standardowo kilkukrotnie wyższe finansowanie niż pierwotnie zapotrzebowanie zgłaszane przez zespół. Warto jednak pamiętać o jednym, dość kontrowersyjnym aspekcie branży druku 3D – już w tej chwili na rynku pojawiają się plany i projekty broni palnej wydrukowanej za pomocą druku 3D, w związku z czym należałoby spodziewać się możliwości zablokowania dostępu trójwymiarowego druku dla gospodarstw domowych. Dodatkowo, drugim czynnikiem ryzyka pozostajr rynek. Budować trójwymiarowe drukarki chce każdy. A ilu z nich będzie chciało kiedykolwiek coś za ich pomocą “wydrukować”? Niestety, prawdopodobnie niewielu…

 

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com