Reklamy
Aktualności Biznes Startupy

3,24 mln zł z crowdfundingu dla Doctor Brew

Platforma crowdfundingu udziałowego Crowdway.pl zakończyła 2018 rok z rekordowym wynikiem kampanii spółki Doctor Brew. Producent piw kraftowych pozyskał przez finansowanie społecznościowe aż 3,24 mln zł, czyli o 62% więcej niż zakładał cel zbiórki. Platforma zapowiedziała też jeden z pierwszych w Polsce exitów inwestorów crowdfundingowych spółki z o.o. – JedenŚlad.

Kampania Doctor Brew wystartowała na platformie Crowdway.pl 19 listopada. Spółka zwróciła się do społeczności o pomoc w sfinansowaniu części operacyjnej zakupu kultowego Browaru Lwówek od Grupy Browary Regionalne Jakubiak. W zamian zaoferowała udziały i pakiety benefitów. Inwestorzy poparli to przedsięwzięcie wpłacając do 21 grudnia, tj. w ciągu miesiąca aż 3,24 mln zł, przebijając cel zbiórki aż o 1,24 mln zł.

– „Szybko rosnący biznes, ogromne grono miłośników marki Doctor Brew oraz ambitny, ale realny cel, a do tego środki większe niż oczekiwaliśmy! Jesteśmy dumni i niezwykle wdzięczni inwestorom, którzy tak licznie dołączyli do społeczności ‘doctorów’ i hojnie wsparli nasz plan. Wszystkie dodatkowe środki przekraczające cel zbiórki przeznaczymy na wkład własny do kredytu bankowego na zakup Browaru Lwówek” – powiedział Łukasz Lis, prezes zarządu Doctor Brew sp. z o.o.

Jesienią 2018 r. Doctor Brew wydzierżawił Browar Lwówek od Grupy BRJ. Do końca października 2020 r. ma wyłączne prawo do zakupu zakładu. – „Dzięki kondycji finansowej jesteśmy w stanie sfinalizować transakcję już w ciągu pierwszych sześciu do dziewięciu miesięcy 2019 roku. Wynik kampanii crowdfundingowej to dodatkowy impuls do szybszej integracji Lwówka do struktur naszej spółki” – wyjaśniłTomasz Suchowierski, członek zarządu ds. finansowych Doctor Brew.

Dzięki dzierżawie Browaru Lwówek spółka w miejsce obecnych, kontraktowych mocy produkcyjnych 30 tys. hektolitrów rocznie zyskuje potencjał 100 tys. Hl. – „To sprawia, że Lwówek jest dla nas inwestycją długoterminową. Mając portfolio piw Doctor Brew i Lwówek operujemy jednocześnie na rynku kraftowym i regionalnym” – dodał Tomasz Czechowski, członek zarządu Doctor Brew ds. sprzedaży.

Wynik kampanii Doctor Brew jest niemal dwukrotnie wyższy od poprzedniego rekordu wartości zakończonych kampanii crowdfundingu udziałowego w Polsce. W 2017 r. polsko-amerykański start-up Lovely pozyskał 1,64 mln zł, również na platformie Crowdway.pl.

– „Zauważamy przyspieszenie na polskim rynku crowdfundingu udziałowego pod względem liczby kampanii, inwestorów i wreszcie wzrostu wartości zbiórek” – powiedział Jakub Niestrój, prezes zarządu Crowd Ventures (platforma Crowdway.pl). To dobra prognoza dla kolejnych emitentów. Zainteresowanie wzbudzają też możliwości zyskownego wyjścia z inwestycji. –„Tu jednym z pierwszych sukcesów może pochwalić się JedenŚlad. Jak dowiedzieliśmy się od jednego z inwestorów, osoby, które rok temu nabyły udziały tej spółki na naszejplatformie, otrzymały propozycję ich odsprzedania z 20-proc. zyskiem” – dodał.

Wypożyczalnia skuterów elektrycznych na minuty JedenŚlad Sp. z o.o. w ramach zbiórki na platformie Crowdway pozyskała 900 tys. zł. Środki przeznaczyła na zakup pojazdów, rozwój oprogramowania i sfinansowanie wkładu własnego do kredytu. Aktualnie posiada około 450 skuterów w 6 miastach, a liczba zarejestrowanych użytkowników przekracza 30 000.

Reklamy