Reklamy
Aktualności Finanse

5 kroków do niższych rachunków za energię elektryczną w firmie

Rachunki za energię elektryczną stanowią istotną część budżetu każdej firmy. Według wielu przeprowadzonych analiz, większość firmy przepłaca za prąd. Jak to zmienić? O tym w naszym artykule.

Wysokie faktury za prąd są uciążliwe dla niejednego przedsiębiorstwa. Szacuje się, że przeciętna polska firma przepłaca za energię elektryczną nawet 10-15% – problem dotyczy aż 75% podmiotów, które zużywają rocznie 50-300 MWh. Skala jest ogromna i niestety wielu przedsiębiorców nie wie, jak zoptymalizować koszty za energię elektryczną. A zadanie, wbrew pozorom, nie jest wcale takie trudne. W naszym artykule podpowiadamy, jak zrobić to szybko i skutecznie.

1. Zmiana taryfy prądu

Pierwszym krokiem do oszczędności powinien być wybór taryfy prądu, która odpowiada dobowemu zużyciu energii elektrycznej w przedsiębiorstwie. Firmy energetyczne proponują klientom nie tylko taryfy jednostrefowe ze stałą stawką za prąd w ciągu doby, ale również z tańszymi i droższymi  godzinami w dobie, są to m.in. taryfy dwu-, trójstrefowe. Warto zatem przyjrzeć się godzinowemu zużyciu prądu w firmie, bo oszczędności ze zmiany taryfy mogą sięgać nawet kilkudziesięciu procent!

2. Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej

Kolejnym elementem w oszczędnościowej układance jest wybór odpowiedniego sprzedawcy energii elektrycznej. Większość firm, w szczególności małych i średnich, korzysta z usług tzw. urzędowych sprzedawców. Natomiast, na rynku działa wiele alternatywnych firm energetycznych, które proponują nie tylko atrakcyjniejsze warunki cenowe za energię elektryczną, ale również dają  dodatkowe profity w postaci np. gwarancji stałej ceny za prąd, lub darmowe usługi specjalisty.

3. Doradztwo energetyczne

Oszczędności należy również szukać w różnych zakątkach firmy – warto poświęcić czas na monitoring energii, czy przyjrzenie się kosztom dystrybucji. W tym wypadku, zadanie jest nieco trudniejsze i może wymagać kontaktu ze specjalistami. Szereg firm, czy część sprzedawców energetycznych (np. Axpo) w zakresie swoich usług posiada doradztwo energetyczne. Dzięki pomocy fachowców  możliwa będzie optymalizacja kosztów związanych z np. dystrybucją, kompensacją mocy biernej, oświetleniem. Więcej o tego typu usługach można dowiedzieć się na doradztwo energetyczne w serwisie enerad.pl.

4. Wymiana energochłonnych urządzeń

Wysokie rachunki za prąd mogą również być związane z energochłonnymi urządzeniami, czy oświetleniem. Warto zainwestować w sprzęty o niskim poborze energii. W małych firmach czasami wystarczy wymiana sprzętów komputerowych. W przypadku nieco większych przedsiębiorstw, właściwą drogę w tym kierunku mogą wskazać fachowcy specjalizujący się w doradztwie energetycznym.

5. Energooszczędne zachowania

Energooszczędność w dzisiejszych czasach to po prostu wymóg i podstawa. Zdecydowanie łatwiej energooszczędne zachowania egzekwować w małych firmach, czy biurach, gdzie należy np. wyłączać nieużywane sprzęty, a nie trzymać je w trybie stand-by. Natomiast, sprawa może komplikować się w przypadku większych firm – tutaj również wskazana jest pomoc fachowców, którzy nie tylko wskażą pożądane zachowania, ale również odpowiednio przeszkolą personel.

Niższe rachunki za prąd w polskich przedsiębiorstwach, wcale nie muszą być mrzonką. Oszczędności można uzyskać stosując kilka, prostych kroków. Ich wdrożenie w życie będzie kosztować niewiele wysiłku, a nagrodą będą faktury za energię elektryczną niższe o kilka, czy nawet kilkadziesiąt procent.

Reklamy