Aktualności Kariera

5 złych nawyków w pracy

Z biegiem czasu wielu pracowników popada w rutynę i zaczyna wykonywać czynności machinalnie. Wyrabianie sobie nawyków to rzecz całkowicie naturalna, jednak warto zadbać, by były to przyzwyczajenia zdrowe. Złe nawyki sprawiają, że praca na kilka godzin może nam zająć długie tygodnie, przez co odczujemy zniechęcenie do zajmowanego stanowiska. Pierwszym krokiem do pozbycia się niekorzystnych przyzwyczajeń jest uświadomienie sobie, że to właśnie nas dotyczą.

Brak asertywności

Koleżanka prosi o przysługę, szef zleca nam pilną sprawę, a klient potrzebuje projektu „na już”? Często bierzemy na siebie więcej zadań, niż jesteśmy w stanie wykonać. Przyczyną tego stanu rzeczy bywa brak asertywności, nad którym warto systematycznie pracować. Nie bójmy się powiedzieć przełożonym, jeśli mamy zbyt wiele obowiązków i odmówić dodatkowej pracy, jeśli nasze dotychczasowe zobowiązania pochłaniają wszystkie nasze siły.

Zła organizacja czasu

Brak właściwej organizacji czasu wywiera największy negatywny wpływ na naszą produktywność. Choć coraz więcej osób robi listy zadań do wykonania, to nadal bardzo rzadko je hierarchizujemy. Tymczasem powinniśmy segregować obowiązki od najważniejszych do tych mniej ważnych – tylko wtedy mamy pewność, że nie pominęliśmy żadnej istotnej rzeczy do zrobienia.
Brak przerw

Przerwy są niezwykle istotne w zachowaniu świeżego umysłu i odpowiedniego poziomu motywacji. Dzięki przerwom nasz umysł pozostaje skupiony na wykonywanej pracy, a my wolniej się męczymy. Zadbajmy o to, by przerwy były adekwatne do czasu i formy wykonywanej pracy, spędzajmy je aktywnie – najlepiej na świeżym powietrzu.

Bałagan

Wiele osób pracujących w zawodach kreatywnych preferuje „twórczy bałagan”, który sprzyja nieszablonowemu myśleniu. Niestety otoczenie tego typu sprzyja także gubieniu się w swoich myślach i marnotrawieniu czasu na poszukiwaniach potrzebnych rzeczy. Bałagan na biurku i w komputerze może znacznie spowolnić tempo naszej pracy, a co za tym idzie obniżyć jej jakość.

Media społecznościowe

Często wypieramy się tego sami przed sobą, ale zdarza się nam przeglądać Facebooka, Instagrama czy Twittera w czasie pracy. Sądzimy, że chwilka poświęcona na podejrzenie czyjegoś profilu czy sprawdzenie aktywności znajomych nie ma wpływu na naszą produktywność bądź wręcz pomaga odpocząć i spojrzeć na obowiązki świeżym okiem. Nic bardziej mylnego – tego typu przerwa w wykonywaniu obowiązków nie tylko nam nie pomaga, ale także może zaszkodzić. Media społecznościowe to znany pożeracz czasu, od którego bardzo trudno się oderwać.

Złe nawyki to najczęściej te przyzwyczajenia, których znaczenia na co dzień sobie nie uświadamiamy. Tymczasem pozbycie się tego typu zwyczajów może sprawić, że na nowo pokochamy swoją pracę.

 

źródło obrazka; [ internet ]

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com