Aktualności

5,5 mln zł zysku IQ Partners w 2013 roku

Fundusz IQ Partners S.A. uzyskał w 2013 roky skonsolidowany zysk netto w wysokości 5,48 mln zł, co oznacza poprawę wyniku o ponad 10 mln zł w stosunku do 2012 roku.

Do tej pory fundusz – bezpośrednio lub za pośrednictwem swoich inkubatorów (InQbe, Ventures Hub, IQ Venture Capital) – zrealizował ponad 100 inwestycji za łączną kwotę ponad 50 mln zł.

W 2013 roku Grupa Kapitałowa IQ Partners uzyskała skonsolidowany zysk netto w wysokości 5,48 mln zł. Przy skonsolidowanej stracie netto na poziomie 4,68 mln zł na 31 grudnia 2012 r. daje to poprawę wyniku o ponad 10 mln zł.

Wynik netto na poziomie jednostkowym za cztery kwartały 2013 roku wyniósł 4,36 mln zł wobec straty 0,55 mln zł w analogicznym okresie w roku poprzednim. Wartość skonsolidowanych aktywów netto wzrosła z 36,2 mln zł na koniec 2012 roku do 37,0 mln zł na koniec 2013 roku.

W 2013 roku IQ Partners umocniło swoją pozycję lidera pod względem ilości spółek w portfelu, inwestując łącznie w 24 nowe pomysły. Jak twierdzi prezes funduszu, Maciej Hazubski, ubiegły rok zaowocował jednymi z najbardziej obiecujących inwestycji:

– Zmiany w naszym portfelu w 2013 roku potwierdzają tezę, że polski rynek staje się coraz bardziej atrakcyjny i bogaty w ciekawe pomysły na biznes technologiczny. Uważam, że udało nam się zbudować bardzo interesujący portfel w obszarach: media i marketing, gry i rozrywka, telekomunikacja i IT, finanse, edukacja, serwisy B2B oraz B2C – mówi Hazubski.

Jednocześnie podkreśla, że duży wpływ na pozyskanie ciekawych projektów miała organizacja własnej inicjatywy konkursowej 10za50za10, w wyniku której w ciągu niecałych dwóch miesięcy do portfela trafiło 10 spółek. Wszystkie – pomimo niedużych środków na start – stworzyły już prototypy swoich rozwiązań, a część z nich prowadzi aktywną sprzedaż.

W 2013 roku IQ Partners wystartowało też z nowym wehikułem inwestycyjnym Inventiq, w ramach którego inwestować będzie w nowopowstałe lub działające firmy, posiadające patenty lub będące w trakcie procesu pozyskiwania patentów.

– Chcielibyśmy w nowych inwestycjach ciężar działalności przesunąć w stronę spółek z innowacyjnymi produktami, które wymagają wsparcia przy komercjalizacji. Oceniamy, że bariery wejścia w ten biznes są znaczenie wyższe, niż w inwestycjach w projekty internetowe, gdzie łatwiej jest stworzyć podobny produkt. Zamierzamy angażować się wyłączenie w pakiety mniejszościowe i bardzo selektywnie podchodzić do inwestycji – komentuje Maciej Hazubski.

Zgodnie z zapowiedziami Zarządu, IQ Partners przygotowało kilka spółek do poszukiwania kapitału na dalszy, dynamiczny rozwój. Kilka z inwestycji jest również gotowych do całkowitego lub częściowego wyjścia przez fundusz.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com