Reklamy
Aktualności Wydarzenia

AIP: Potrzebujemy Ministerstwa Przedsiębiorczości

Prezes Polski Przedsiębiorczej, Dariusz  Żuk, podczas debaty w AIP Business Link w Warszawie przedstawił propozycję utworzenia Ministerstwa Przedsiębiorczości.

Dariusz Żuk sugerował potrzebę włączenia w ministerstwo PARP i inne instytucje dla podniesienia skuteczności działań: „Rząd ma w swoich kompetencjach wspieranie przedsiębiorczości, ale poprzez rozproszenie jednostek za to odpowiedzialnych, działania te są nieskuteczne, a miliardy wydawane na przedsiębiorczość są marnowane”

Przeciwnikiem idei podczas debaty był Artur Kurasiński: „Ten pomysł to po prostu oksymoron. Jestem przeciwny oddawaniu spraw przedsiębiorczości urzędnikom. Państwo powinno być jak najdalej od przedsiębiorczości.”

Żuk wytykał obecnym instytucjom mających wspierać przedsiębiorczość rozproszenie i opieszałość. „Zwrot VAT-u mamy po 60 dniach, gdzie w innych krajach 30 dni to standard. Założenie firmy trwa u nas 31 dni, dla przykładu podam krytykowane ostatnio Węgry, gdzie niedawno proces ten trwał 64 dni, a został skrócony do 4 dni. Około 830 dni przedsiębiorca czeka na dochodzenie w sądzie zwrotu zaległych należności. W dodatku mamy niestabilność prawa o czym świadczy fakt, iż w ubiegłym roku podjęto 243 ustawy”.

 

Reklamy