Reklamy
Aktualności

Amazon: pozbądźmy się wydawców

Bo właśnie rewolucji na tradycyjnym rynku wydawniczym jesteśmy świadkami. Do tej pory autor pisał książkę, wydawnictwo ją wydawało i promowało, drukarnia drukowała a księgarnie sprzedawały. Takie firmy jak Amazon zajmowały się tylko ostatnim elementem. Rola dystrybutora przestała mu jednak wystarczać i omijając wydawców podpisał umowy z popularnymi autorami. Tej jesieni wyda aż 122 publikacje, zarówno w formie książkowej, jak i w postaci e-booków. Te zaś będzie można czytać na tablecie Kindle Fire, który jako produkt Amazona wszedł na rynek z niezłą ceną 199$ za sztukę.

Honoraria dla autorów sięgają nawet 800 tys. dolarów. Amazon eliminuje z rynku nie tylko wydawców, ale i agentów autorów. Według jednego z przedstawicieli Amazona najważniejszymi w całym procesie są autor i czytelnik, nie może więc dziwić próba maksymalnego skrócenia dystansu między nimi.

W praktyce i autorzy i czytelnicy będą zadowoleni. Popularni pisarze zyskają niezależnego i bardzo silnego wydawcę oraz wyższe stawki, które do tej pory ograniczali im agenci i wydawcy. Czytelnicy powinni być zadowoleni z niższych cen książek i ich łatwej dostępności.

Źródło: New York Times

Czytaj też: Amazon: wejdzie do Polski?

Reklamy