Reklamy
Aktualności Inwestycje

Anioł biznesu inwestuje w PERK

Spółka PERK, od 3 lat sprzedająca programy edukacyjne m.in. dla kandydatów na doradcę inwestycyjnego czy maklera papierów wartościowych, pozyskała pierwszego w historii firmy prywatnego inwestora. Jest nim Krzysztof Szczawiński od lat zarządzający londyńskimi funduszami inwestycyjnymi, który w swojej karierze pracował m.in. dla JP Morgan, Ferox Capital Management czy Goldman Sachs, a obecnie, jako prywatny inwestor, inwestuje m.in. w spółki w fazie seed. O wyborze PERK zadecydował przede wszystkim potencjał rozwojowy firmy, zaangażowanie i profesjonalizm zespołu.

Kwota inwestycji, jak i dokładna wycena spółki, za porozumieniem stron nie zostały ujawnione. Wiadomo jednak, iż zainwestowana suma była wyższa od standardowych inwestycji popularnych inwestorów typu seed np. AIP Seed Capital (tu płaci się 100 tys. zł za 15% udziałów, co daje wycenę firmy na poziomie ok. 666 tys. zł).

W przypadku Krzysztofa Szczawińskiego i wycena firmy i kwota były korzystniejsze. Wynikało to głównie z faktu, iż spółka była już na o wiele dalszym etapie rozwoju, niż typowe projekty seedowe.

W ciągu dwóch pierwszych lat działalności PERK stał się istotnym graczem na rynku edukacji finansowej. Obecnie firma poszerza ofertę o inne rynki, zarówno w zakresie edukacji online, blended learning (mieszanej) i stacjonarnej. W Polsce istnieje około 200 liczących się zawodów lub specjalności, z których każdy generuje dla firmy potencjał edukacyjny warty rocznie od 0,2 do 1,2 mln zł. Dziś działalność PERK pokrywa jedynie 3 takie nisze, a pojawienie się w firmie inwestora ma umożliwić ekspansję na pozostałe. O tym, że możliwości są duże, świadczy wysokie bezrobocie wśród kończących szkoły wyższe, wynikające z tego, że w opinii pracodawców absolwenci nie posiadają potrzebnych w pracy umiejętności. Dlatego też, inwestycja w kształcenie specjalistyczne i zawodowe, jest jednym z najważniejszych wyzwań edukacyjnych.

Twórcy PERK z pomocą inwestora chcą jak najszybciej rozpocząć ekspansję na rynki zagraniczne. – Obecnie skupiamy się na realizacji naszej wizji, czyli na budowie globalnej platformy dla twórców i użytkowników programów edukacyjnych – takiego YouTube’a czy eBay’a, ale dla edukacji – mówi Mariusz Baciński, prezes zarządu PERK. – Na podstawie twardych danych wierzymy, że najbliższe 10–15 lat będzie wyjątkowe w historii biznesu edukacyjnego i nastąpią rewolucyjne zmiany, w których chcemy uczestniczyć – dodaje.

Według firmy McKinsey, rynek edukacji wart jest na świecie ponad 4 biliony dol. Tylko w Polsce jest to ponad 100 mld zł. Tradycyjne metody edukacji będą w najbliższych latach istotnie tracić na znaczeniu, na rzecz specjalistycznych narzędzi edukacyjnych dostępnych w sieci. To z kolei pociągnie za sobą przekształcenia na których PERK zamierza skorzystać.

Zarząd PERK przygotowuje się do kolejnych rund inwestycyjnych, w których będzie chciał pozyskać co najmniej 2,5 mln zł przy wycenie firmy na poziomie ponad 15 mln zł. Pozwoli to na konkurowanie z takimi globalnymi graczami jak Coursera, Udacity, czy Notesolution.

 

Na zdjęciu: Mariusz Baciński, prezes zarządu PERK (żródło: PERK)

Reklamy