Reklamy
Aktualności

Ankiety: wartość polskich startupów wg. Mamstartup.pl

Na pytanie: na ile realnie wyceniasz swój startup: 44% ankietowanych mówi, że poniżej 200 tys., 21% – od 200 tys. do pół miliona, 8% – do miliona. Potem jest ciekawiej – całe 18% wycenia się na 1-2 mln zł, 10% – powyżej 2 mln. Pogratulować dobrego samopoczucia, szczególnie w świetle przychodów.

Bo na pytanie jakie są przychody od momentu startu połowa startupów odpowiada, że mniejsze, niż 10 tys. zł. Trzy czwarte zarobiło mniej, niż 50 tysięcy, 14% do 100 tysięcy a 10% – więcej, niż 10 tysięcy złotych. Brakuje tu niestety informacji podstawowej – jak długi jest ten okres od startu.

Trochę lepiej pokazuje to odpowiedź na pytanie, od jak dawna działa startup i jak w tym okresie kształtują się jego zarobki. Pół roku działalności to przychód do 10 tysięcy zł za cały ten okres. Nie wiadomo niestety, czy w ujęciu miesięcznym, czy za całe pół roku. Z grafiki nie wynika też, czy jest to dochód, czy przychód.

Bardzo ciekawie wygląda za to określenie czynników warunkujących sukces startupu. Porównanie firm maksymalnie półrocznych ze starszymi, pokazuje jak rośnie rola zespołu i szefa oraz sprzyjających warunków rynkowych. Spada zaś rola produktu, innowacyjności pomysłu, zaplecza i unikalności modelu biznesowego.

Reklamy