Aktualności

Awangardowe rozwiązania w zakresie aranżacji biur

Organizacje coraz częściej dostrzegają, że nowoczesne miejsce pracy musi być elastyczne i dopasowane do aktualnych potrzeb pracowników. Rośnie świadomość roli biura jako narzędzia wspomagającego strategię firm odpowiadających na wyzwania współczesnego rynku pracy.

Na całym świecie powstają awangardowe biura – nowoczesne, a zarazem dążące do ergonomicznej doskonałości w zakresie aranżacji przestrzeni. Ich projektanci czerpią z aktualnych trendów. Chodzi tu zarówno o zastosowanie najnowszych technologii architektonicznych, jak i o Building Managament Systems (BMS) oparte na zintegrowaniu poszczególnych systemów w budynku: oświetlenia, ogrzewania, monitoringu, klimatyzacji, alarmu. Wdrożenie BMS przynosi nie tylko znaczne oszczędności w przypadku mediów czy organizacji pracy, lecz także dopasowuje działanie budynku do przebywających w nim osób. To jednak nie wszystko.

Biuro na miarę

Jak pokazuje ubiegłoroczny raport firmy CBRE Poland, biura elastyczne nadal są w Polsce relatywnie nowym pomysłem, z którym wiążą się określone stereotypy. Pojęcie biura elastycznego polskim pracownikom kojarzy się powszechnie z polityką „gorących biurek”. Postrzeganie tego modelu aranżacji biura zmienia się w sytuacji, kiedy firma jako organizacja doświadcza zmian na własnej skórze. Według raportu pracownicy cenią sobie współistnienie w firmie różnych stref: komfortowej pracy, wspólnego odpoczynku czy aktywności sportowej. Jednocześnie autorzy badania wskazują, że obecność stref skupienia, budek telefonicznych, kameralnych pomieszczeń do wewnętrznych spotkań to najefektywniejsze sposoby zwiększania kontroli nad środowiskiem pracy w biurach typu open space.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan oceniają, że blisko 80 proc. innowacji powstaje podczas pracy w grupie lub dzięki indywidualnej komunikacji pracowników, nawet jeżeli przybiera postać nieformalnych spotkań w biurowej kuchni czy punkcie ksero. Okazuje się też, że 40 proc. pracowników przez większość czasu spędzanego w biurze pracuje jedynie przy swoim biurku. Z badań wynika, że komfort połączony z nieskrępowanym przepływem informacji ma znaczny wpływ na jakość pracy. Na tym tle aranżacja elastycznej przestrzeni biurowej nabiera ogromnego znaczenia dla sukcesu wielu realizowanych projektów. Ogromną rolę pełni tu właśnie dostosowanie biur do potrzeb pracowników oraz możliwość zmiany pomieszczenia, stanowiska pracy lub jego dostosowanie do aktualnych planów.

Biuro to my

W tym kontekście na pierwszy plan wysuwa się koncepcja Activity-Based Working, zakładająca dostarczenie przez pracodawcę powierzchni dostosowanej do aktywności pracowników. Jak podkreślają autorzy opublikowanego kilka tygodni temu raportu „Nie bój się Activity-Based Working” firmy Hays, Kinnarps i Skanska, biuro nie odgrywało jeszcze tak ważnej roli w rozwoju biznesu. Równocześnie autorzy badania podkreślają, że poza miejscem wykonywania codziennych obowiązków pracy, przestrzeń biurowa jest narzędziem employer brandingowym, służącym przyciąganiu talentów oraz motywowaniu zespołów. Dlatego aż 88 proc. respondentów badania rozważa wykorzystanie aranżacji biura jako mechanizmu wsparcia dla budowania wizerunku atrakcyjnego pracodawcy.

Równie istotne jest angażowanie pracowników do projektów kształtowania przestrzeni biurowej, w których stworzona grupa robocza współdecyduje o wyglądzie i wyposażeniu biura: o jego kolorystyce, wyposażeniu oraz meblach. Przykładem jest siedziba Facebooka, gdzie z inicjatywy pracowników zgłaszających problemy z bólami kręgosłupa, firma zdecydowała się na wprowadzenie miejsc pracy stojąco-siedzącej. Podobne przykłady można mnożyć. Małgorzata Heleniak z firmy AJ Produkty wprowadzającej na rynek ergonomiczne innowacje dla biur przypomina, że coraz więcej firm na świecie przestawia się na tryb pracy siedząco-stojącej, wyposażając stanowiska w tzw. „aktywne biurka”, które za pomocą elektronicznej regulacji umożliwiają podniesienie blatu do pożądanej wysokości.

Elastyczność dotyczy nie tylko współistnienia w przedsiębiorstwie przestrzeni o zróżnicowanym przeznaczeniu i charakterze. Jej rdzeniem jest możliwość kształtowania przestrzeni przez samych pracowników: od kuluarów stanowiska pracy po wpływ na wygląd całego biura. Eksperci są zgodni co do wartości inwestycji w innowacje: przedsiębiorstwa powinny dążyć w tym aspekcie do wypracowania projektu zgodnego z celami oraz charakterem przedsiębiorstwa.

 

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com