Reklamy
Aktualności

Bezpieczeństwo na odległość – zastosowanie rozwiązań Smart Home w systemach alarmowych i monitoringu

 

Internet rzeczy (ang. Internet of Things – IoT) zyskuje coraz większą popularność na świecie. Wedle szacunków Gartnera, do 2020 roku na świecie ma być 26 mld inteligentnych urządzeń podłączonych do internetu – około 30 w każdym domu. Trend ten przenika również do Polski, gdzie rozwiązania IoT coraz częściej stosowane są w systemach Smart Home pozwalających na “zdalne sterowanie domem”.

 

Czym są systemy Smart Home?

Systemy inteligentnego domu to rozwiązania, które pozwalają na stworzenie sieci komunikujących się ze sobą urządzeń zarządzających różnymi funkcjami mieszkania. W praktyce oznacza to, że mamy kontrolę nad rozmaitymi domowymi instalacjami – oświetleniowo-elektryczną, grzewczą, przeciwpożarową czy alarmową – a także nad urządzeniami audio-video, linią telefoniczną, czy specjalnymi systemami garażowymi i ogrodowymi. Za pomocą prostej aplikacji można więc m.in. zdalnie gasić światła, otwierać i zamykać rolety czy drzwi garażowe, regulować termostat, a nawet odcinać prąd w gniazdkach, kiedy np. zapomni się o wyłączeniu żelazka.

 

Systemy alarmowe i monitorujące w technologii Smart Home

Jedną z najbardziej popularnych funkcji inteligentnego domu są systemy alarmowe i dozoru wizyjnego. Składają się one ze zintegrowanego zestawu czujników i kamer, dzięki którym mamy stały podgląd na to, co dzieje się w mieszkaniu.

Jak mówi ekspert w dziedzinie systemów Smart Home – Tomasz Kowalewski, przedstawiciel marki EZVIZ: – Inteligentne systemy alarmowe i monitorujące dają poczucie bezpieczeństwa związane ze stałą kontrolą nad tym, co dzieje się w naszym domu. Nowoczesne czujniki reagują na bardzo wiele zmiennych, mogą odpowiadać np. na ruch, informując właścicieli o pojawieniu się kogoś na ich terenie i nagrywając zdarzenia.

Nowoczesne urządzenia umożliwiają nie tylko podgląd obrazu, ale również dwustronną komunikację za pośrednictwem wbudowanych mikrofonów i głośników. Pozwala to na ich kreatywne wykorzystanie nie tylko w systemach bezpieczeństwa, wykorzystać je można również np. do komunikacji z kurierem, który dostarczy przesyłkę podczas naszej nieobecności, jako “elektroniczną nianię” czy wideofon pozwalający zobaczyć i porozmawiać z tym, kto puka do naszych drzwi.

Dostępne na rynku kamery cechuje wysoka rozdzielczość, gwarantująca dobrą jakość obrazu. Większość z nich wyposażona jest w detekcję ruchu, która uruchamia nagrywanie w momencie, kiedy ktoś pojawi się w polu widzenia kamery. Pozwala to na oszczędność energii i miejsca na nośniku danych, na który zapisuje się obraz. Zapis ten możliwy jest nie tylko na rejestratorach zintegrowanych z systemem, niektóre kamery posiadają również możliwość lokalnej rejestracji na kartach microSD. Dodatkowo wybrać możemy urządzenia wyposażone w promienniki podczerwieni, które umożliwią nam dozór w nocy.

 

Systemy Smart Home – pełna kontrola w Twoim ręku

Współczesne systemy Smart Home stawiają na elastyczność rozwiązań i komfort użytkownika. Obsługa ma być prosta i intuicyjna tak, aby była możliwa dla każdego. Aplikacje mobilne umożliwiają obsługę systemu z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Możliwy jest nie tylko podgląd obrazu, ale także np. doraźne zapisanie zdjęcia lub filmu na smartfonie, sterowanie kamerami obrotowymi oraz dwukierunkowa komunikacja głosowa.

W przypadku monitoringu wewnątrz mieszkania bardzo istotny jest aspekt prywatności. Dla przykładu rozwiązania firmy EZVIZ posiadają specjalny tryb, uruchamiany z aplikacji mobilnej, zatrzymujący rejestrację dźwięku i obrazu oraz uniemożliwiający podgląd na żywo. Wszystkie transmisje w ramach systemu Smart Home EZVIZ są również szyfrowane, co uniemożliwia dostęp osobom postronnym i gwarantuje prywatność.

 

Monitorujące i alarmowe systemy w technologii Smart Home zapewniają komfort i bezpieczeństwo, umożliwiając stały nadzór nad domem. Dzięki intuicyjnym aplikacjom mobilnym kontrola nad urządzeniami jest niezwykle prosta i możliwa z poziomu telefonu czy tabletu. Systemy inteligentnego domu to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo własne i swojego dobytku.

Reklamy