Reklamy
Aktualności

Bezpieczne inwestowanie w waluty – o czym pamiętać?

Inwestowanie w waluty może być źródłem bardzo dużych zysków. Jednocześnie jednak jest stosunkowo ryzykownym sposobem na zarabianie pieniędzy. Przede wszystkim wymaga wiedzy na temat tego, jak podejmować decyzje dotyczące kupna i sprzedażny różnych walut.

Podstawowa zasada zarabiania na wymianie walut jest bardzo prosta, wystarczy taniej kupić i drożej sprzedać. Wdrożenie tej zasady w praktyce jest już bardziej skomplikowane. Klucz to sukcesu to trafne odgadywanie zmian kursu. Na handlu walutami zarobi ten, kto przewidzi, który pieniądz będzie się osłabiał, a który wzmacniał. W jaki sposób można to ocenić?

Na kurs waluty wpływa między innymi kondycja gospodarki danego kraju. Przemiany tego typu zachodzą stosunkowo powoli, tymczasem rynek walutowy zmienia się w bardzo dynamiczny sposób. Zamiast czekać na stopniowe zmiany, wielu graczy kieruje się przede wszystkim danymi statystycznymi. Jeśli tego typu informacje są optymistyczne, zazwyczaj wpływa to na umocnienie waluty. Do najważniejszych danych należy m.in. stopa inflacji, czy PKB.

Nie bez znaczenia jest także to, jak dany kraj jest postrzegany na arenie międzynarodowej, czyli stopień jego wiarygodności. Znaczenie ma dobra sytuacja gospodarcza i stabilna scena polityczna. Zmiana rządu i zapowiedź wprowadzenia kontrowersyjnych zmian gospodarczych będzie miała niekorzystny wpływ na zainteresowanie zakupem waluty danego państwa.

Kolejny istotny czynnik, który musi brać pod uwagę każdy inwestor, to stopy procentowe. Wzrost powinien mieć korzystny wpływ na kurs waluty, ponieważ zachęca do inwestowania w lokaty czy obligacja w takim kraju. Trzeba jednak pamiętać, że ta zasada nie będzie obowiązywać w każdym przypadku.

Przed zainwestowaniem w waluty warto poświęć czas na poznanie najważniejszych zasad, którymi rządzi się rynek. Można śledzić zmieniającą się sytuację gospodarczą i polityczną oraz wykorzystać przelicznik walut, aby sprawdzić w jaki sposób wpływa ona na kursy. Należy także podchodzić sceptycznie do wszelkich obietnic ogromnych zysków w krótkim czasie.

Reklamy