Reklamy
Aktualności

Biznes: jak ustawić i wygrać przetarg?

„W polskim prawie jest luka, która zezwala firmom startującym w przetargu oszukać państwo. Całkowicie legalnie można zmówić się i wyeliminować konkurencję, a potem sięgnąć po miliony złotych” – czytamy na stronach Wprost. Jak rozpoznać ustawiony przetarg?

Wbrew pozorom – prosto. „Wprost” opisuje kilka znamion „legalnej ustawki”. Po pierwsze – punkty za doświadczenie. Kilka startujących w przetargu spółek wzajemnie wystawia sobie referencje, eliminując jednego lub więcej konkurentów. Wprost opisuje sytuację, w której prawdopodobnie współpracujące ze sobą firmy przedstawiły identyczne referencje, z takimi samymi błędami a nawet w takich samych segregatorach. Co więcej – firmy w opisywanym przetargu wyeliminowały w ten sposób najtańszą konkurencję, oferującą o połowę niższe koszty wykonania zadania. Domniemany kartel miał prawie identyczne ceny, zaledwie o kilka procent niższe od opisanej w przetargu.

Cały tekst znajdziecie na stronach Wprost.pl: KIOwy system, czyli jak ustawić przetarg zgodnie z prawem. Potraktujcie go jako ostrzeżenie a nie inspirację 😉

Reklamy