Reklamy
Aktualności Biznes

Branża ICT odporna na kryzys

Dynamiczny rozwój technologii mobilnych pozwolił firmom z sektora Internet and Communication Technologies (technologie internetowe i łącznościowe) przetrwać kryzys i rosnąć w tempie 6% rocznie w latach 2000-2011 – czytamy w raporcie Internet Economy Outlook 2012, przygotowanym przez OECD.

Z danych wynika, że dostawcy usług i oprogramowania ICT radzą sobie lepiej, niż producenci sprzętu i infrastruktury – wzrost ich przychodów w 2012 roku mieści się w przedziale 5-10%. 250 największych firm z branży w 2011 roku zwiększyło zatrudnienie o 6% w porównaniu do 2010. Największy wzrost przychodów i zatrudnienia odnotowały przedsiębiorstwa z sektora internetowego.

Średnio 88% firm z państw zrzeszonych w OECD posiada dostęp do szerokopasmowego Internetu. Pierwsze miejsce zajmuje Finlandia, gdzie współczynnik ten wynosi 100%. Polska jest przedostatnia na liście – z wynikiem 78% jesteśmy lepsi jedynie od Meksyku. Znacznie wyprzedzają nas Estonia czy Słowenia. W 2010 roku średnio 35% firm zatrudniających 10 lub więcej osób kupowało produkty za pośrednictwem sieci.

Sektorem, który najbardziej korzysta z rozwoju branży ICT jest medycyna. Dzięki cyfryzacji placówki mogą pracować wydajniej, szybciej i skuteczniej.

Z raportu wynika, że kolejną rewolucją będzie „internet of things” – koncepcja polegająca na podłączaniu do Internetu tradycyjnych przedmiotów, jak lodówka, pralka czy but. Ericsson przewiduje, że do 2020 roku na świecie będzie 50 mld urządzeń podłączonych do sieci.

Źródło: Internet Economy Outlook 2012

Reklamy