Aktualności

Brzoska żąda 35 mln zł od skarbu państwa

Jak podaje dzisiejszy Puls Biznesu, Integer będzie domagał się od skarbu państwa odszkodowania za uprzywilejowanie rynkowej pozycji Poczty Polskiej. Chodzi m. in. o zwolnienie PP z opodatkowania VAT przy świadczeniu usług powszechnych.

Zdaniem Integera, Poczta Polska nadużywała tych przywilejów, w czym pomagały jej polskie przepisy — niezgodne z prawem unijnym, znowelizowane dopiero w tym roku.

— Wraz z ekspertami z Ernst & Young oszacowaliśmy szkody, spowodowane zwolnieniem z opodatkowania VAT, które do 1 kwietnia przysługiwało Poczcie Polskiej nawet przy usługach, które nie miały charakteru powszechnego — wbrew przepisom unijnym. Z powodu ewidentnie złego prawa ponieśliśmy konkretne, wymierne straty. 35 mln zł, których domagamy się od skarbu państwa, to dolna granica naszych szacunków — mówi Pulsowi Biznesu Rafał Brzoska, prezes Integera.

Według Integera unijna dyrektywa pocztowa jest jasna: publiczny operator może odliczać VAT tylko przy świadczeniu usług powszechnych, a nie np. walcząc o klientów korporacyjnych. Tegoroczna nowelizacja przepisów została oficjalnie wprowadzona w celu wyrównania pozycji konkurencyjnej Poczty Polskiej z operatorami niepublicznymi — ustawodawcy powoływali się przy tym na ten sam przypadek, na który teraz w pozwie powołuje się  Integer — konkluduje Puls Biznesu.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com