Reklamy
Aktualności Biznes

Coraz częściej pracujemy na własnych, a nie firmowych urządzeniach

Trend Bring Your Own Device, polegający na korzystaniu w pracy z prywatnego sprzętu jest coraz popularniejszy. Już 42% pracowników umysłowych używa w celach zawodowych prywatnych smartfonów – wynika z badania przeprowadzonego przez Cisco.

BYOD ma wiele zalet – dzięki niemu pracownicy są bardziej elastyczni, mogą łatwiej pracować zdalnie i szybciej reagować na wyjątkowe sytuacje w firmie. Obniża też koszty prowadzenia przedsiębiorstwa, bo zatrudnione osoby kupują sprzęt za własne pieniądze. Pomimo tego aż 19% europejskich przedsiębiorstw jest przeciwna temu trendowi. Stary Kontynent jest pod tym względem bardziej konserwatywny od reszty świata, gdzie ten odsetek wynosi 11%.

Niepokojąca dla firm może być kwestia bezpieczeństwa danych. Pozwalając pracownikom wykonywać obowiązki z wykorzystaniem prywatnych urządzeń, przedsiębiorstwo traci część kontroli nad nimi. Jedynie w 38% firm istnieją jasne zasady przesyłania danych za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Jestem natomiast zdania, że zagrożenie bezpieczeństwa danych to argument odbiegający od prawdy – jeśli ktoś bardzo chce, to zawsze znajdzie sposób na ich wytransferowanie i popularność BYOD nie ma na to wpływu.

Źródło: Cisco

Reklamy