Reklamy
Aktualności Technologia

Cryptomining zagraża coraz większej ilości firm na świecie

Ponad 37% firm na świecie zostało dotkniętych problemem cryptominingu. Co tydzień co piąta firma pada ofiara ataku, a ponad 30% ataków hakerskich dokonywanych jest na urządzenia mobilne – alarmują analitycy firmy Check Point Software Technlogies.

 

Nowy Raport Bezpieczeństwa 2019 firmy Check Point, pokazuje, że aż 20% firm na całym świecie jest co tydzień atakowane za pomocą cryptominingu, 33% firm zostało dotkniętych mobilnym złośliwym oprogramowaniem i tylko 4% wirusem ransomware w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Security Report 1.png

Raport Check Point prezentuje główne metody wykorzystywane przez cyberprzestępców do atakowania firm wszystkich branży na całym świecie. Dokument dostarcza specjalistom bezpieczeństwa i członkom zarządów firm informacje i wskazówki, jak chronić się przed atakami i zagrożeniami piątej generacji.

 

Cryptominery zdominowały krajobraz złośliwego oprogramowania

Cryptominery były jednym z czterech najczęściej używanych rodzajów złośliwego oprogramowania i dotknęły 37% organizacji na całym świecie w 2018 roku. Pomimo spadku wartości kryptowalut, 20% firm jest nadal atakowanych cryptominerami każdego tygodnia. Co więcej, ten typ złośliwego oprogramowania ewoluował – wykorzystuje teraz najpopularniejsze podatności i potrafi omijać sandboxy oraz oprogramowanie zabezpieczające celem zwiększenia ilości zainfekowanych urządzeń.

 

Urządzenia mobilne to ruchome cele

Ponad 1/3 wszystkich organizacji na świecie zostało zaatakowane za pomocą mobilnego oprogramowania, a 3 najczęstsze typy złośliwego oprogramowania atakowały urządzenia z systemem Android. W 2018 roku mieliśmy do czynienia z kilkoma przypadkami instalowania złośliwego oprogramowania w aplikacjach dostępnymi w App-storach, które były tylko przykrywką dla działań hakerskich.

Trzecim, najpopularniejszym typem złośliwego oprogramowania były boty, które zaatakowały przeszło 18% firm. Wykorzystywano je do ataków DDoS oraz rozprzestrzeniania innych typów złośliwego oprogramowania. Zarażenia botami dotyczyły prawie połowy (49%) organizacji, które doświadczyły ataku DDoS w roku 2018.

Co ciekawe, w roku 2018 zanotowano ostry spadek ataków typu ransomware, które dotknęło jedynie 4% wszystkich firm.

Od olbrzymiego wzrostu cryptominingu do ogromnych wycieków danych i ataków DDoS w ubiegłym roku, cyberzagrożenia niemal bez przerwy wyrządzały firmom szkody. Cyberprzestępcy posiadają duży wachlarz możliwości atakowania i pozbawiania źródła dochodów firm z każdej branży, a pierwsza część Raportu Bezpieczeństwa 2019 dokładnie opisuje coraz bardziej złożone techniki, których używają – powiedział Peter Alexander, szef działu marketingu firmy Check Point Software Technologies.

– Wielowektorowe, szybko rozwijające się ataki piątej generacji o wielkiej skali występują coraz wcześniej, tak więc organizacje powinny wprowadzić wielowarstwowe strategie cyberbezpieczeństwa, które zapobiegną przejęciu swoich sieci i danych. Raport Bezpieczeństwa 2019 udostępnia wiedzę, przemyślenia i rekomendacje, w jaki sposób zapobiec tego typu atakom  – dodaje przedstawiciel Check Point.

Raport Bezpieczeństwa 2019 firmy Check Point opiera się na danych pochodzących z Check Point ThreatCloud, największej, kolaboracyjnej sieci powstałej w celu walki z cyberprzestępczością, która dostarcza danych o zagrożeniach i trendach ataków z globalnej sieci wykrywaczy zagrożeń, z badań Check Point w ostatnich 12 miesiącach oraz z nowej ankiety dla specjalistów IT i kadry zarządzającej, która bada gotowość na nowoczesne zagrożenia. Raport ten analizuje najnowsze zagrożenia w różnych sektorach gospodarki, a także zawiera kompleksowy przegląd trendów dotyczących złośliwego oprogramowania, nowopowstałych wektorów wycieków danych oraz ataków na struktury państwowe. Zawarto w nim również analizy ekspertów firmy Check Point, aby pomóc organizacjom zrozumieć i przygotować się na teraźniejsze i przyszłe cyberzagrożenia.

 

 

Reklamy