Reklamy
Aktualności Finanse

Czy konta oszczędnościowe to dobry sposób na oszczędzanie?

Polacy coraz chętniej gromadzą środki – nie tylko z myślą o finansowym zabezpieczeniu przyszłości, ale również w celu zrealizowania od dawna odkładanych planów. W zbieraniu pieniędzy pomagają konta oszczędnościowe. Czy to jednak dobry sposób na oszczędzanie, biorąc pod uwagę dość niskie oprocentowanie?

Konta oszczędnościowe to popularne produkty bankowe, dzięki którym można systematycznie gromadzić kapitał. Do oszczędzania nie zachęca jednak niskie oprocentowanie, które wynika ze stóp procentowych, utrzymujących się na rekordowo niskim poziomie. Warto jednak mieć świadomość, że konta oszczędnościowe niosą za sobą wiele korzyści, które mogą stanowić argument za założeniem takiego rachunku.

Oszczędzanie od 1 zł

Nie musisz dysponować dużym kapitałem, aby zacząć oszczędzać. Wystarczy, że masz kilka złotych i od takiej kwoty będą naliczane odsetki. Z każdym miesiącem zgromadzony kapitał będzie się powiększał.

Dowolność wpłat

Mając konto oszczędnościowe, tylko Ty decydujesz jak często, i jak dużo pieniędzy wpłacasz. W tym zakresie panuje pełna dowolność, dlatego wpłaty na rachunek możesz dostosować do swoich aktualnych możliwości finansowych.

Gwarancja zysków

W przeciwieństwie do ryzykownych instrumentów finansowych, konto oszczędnościowe wiąże się z gwarancją zysków. Odsetki naliczane są od zgromadzonego kapitału – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wypłatę środków czy nie.

Bezpieczeństwo kapitału

Pieniądze ulokowane na koncie oszczędnościowym są całkowicie bezpieczne. Wpłacony kapitał otrzymasz nawet wtedy, gdy bank ogłosi upadłość. Do zwrotu środków zobowiązany jest wówczas Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Konto oszczędnościowe – dla kogo?

Rachunek oszczędnościowy może założyć właściwie każdy, kto posiada konto osobiste w konkretnym banku. Cała procedura sprowadza się do zaledwie kilku kroków – wystarczy złożyć wniosek, także przez internet.

Na konto oszczędnościowe zdecyduj się wówczas, gdy:

  • chcesz mieć stały dostęp do środków,
  • zależy Ci na dokonywaniu małych, ale systematycznych wpłat,
  • masz niewielki kapitał, który nie wystarczy, np. na założenie lokaty.

Jak wybrać dobre konto oszczędnościowe?

Rachunek rachunkowi nierówny, dlatego należy porównać dostępne oferty. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim oprocentowanie. Warto zwrócić uwagę m.in. na Konto Oszczędnościowe w Getin Banku – to aż 3,2% w skali roku na nowe środki.

Ponadto uwzględnij czynniki, takie jak:

  • opłaty za otwarcie i prowadzenie rachunku,
  • dostęp do bankowości elektronicznej,
  • swobodę wpłat i wypłat,
  • koszty przelewów.

Im więcej parametrów porównasz, tym bardziej dopasowane będzie konto oszczędnościowe. Sprawdź więc dostępne oferty, wybierz rachunek i zacznij oszczędzać.

Reklamy