Reklamy
Aktualności Finanse

Darmowa pożyczka online. Chwyt marketingowy czy prawda?

Przeglądając internetowe reklamy pożyczek i kredytów, można zauważyć, że wiele firm pożyczkowych oferuje pomoc pieniężną za darmo. A przecież takie usługi znane są z bardzo wysokiego oprocentowania i wielu kosztów dodatkowych. Czy faktycznie pożyczki gotówkowe przez Internet mogą być darmowe?

Dla kogo darmowa pożyczka?

Warto się przyjrzeć takim reklamom bliżej, ponieważ najczęściej napisane jest w nich, że to „pierwsza pożyczka” jest za darmo. Kolejne pożyczki gotówkowe przez Internet brane w tej samej firmie pożyczkowej będą już więc odpłatne.

Oferując nowym klientom pożyczkę za darmo zdobywa się ich zaufanie i przywiązanie. W końcu łatwiej jest wziąć kolejną pożyczkę w parabanku, z którego usług już korzystaliśmy, dzięki czemu mamy pewność, że cała procedura jest do przejścia. Są też osoby, które potrzebując kolejnej pożyczki, zmieniłyby firmę właśnie dlatego, że konkurent oferuje darmowe pożyczki gotówkowe przez Internet dla nowych klientów.

Dlatego można powiedzieć, że jest to dobry chwyt mający na celu zdobywanie nowych klientów. Niemniej samą pożyczkę faktycznie można wziąć za darmo. Złożenie wniosku nigdy nie jest płatne. Natomiast wracając do kosztów, to pożyczka może nie być oprocentowana.

Dlaczego pożyczka może być darmowa?

Pożyczanie pieniędzy między rodziną czy znajomymi jest powszechne, a przecież zwykle oddaje się tyle samo, ile pożyczyliśmy. Tak samo może być z pożyczką od firmy pożyczkowej. Nie ma obowiązku prawnego narzucać oprocentowania kapitału, kosztów wydania pożyczki czy innych opłat administracyjnych. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że parabanki nie działają charytatywnie i muszą zarabiać na swojej działalności. Dlatego tylko pierwsza pożyczka udzielana jest za darmo.

W wypadku pożyczek umowa spisana musi być pisemnie, gdy kwota pożyczki wynosi ponad 500 złotych. Jednakże przy zaciąganiu zobowiązania w parabanku zawsze trzeba mieć umowę potwierdzającą kwotę i termin spłaty. Koszty są umowne, dlatego jeśli parabank oferuje darmową pożyczkę i klient się na to zgadza, to rzeczywiście do oddania będzie dokładnie taka sama kwota, jak ta pożyczona. Zwykle jednak w każdej kolejnej umowie parabank nie idzie już na ustępstwa i do pożyczki dolicza sobie koszty operacyjne oraz oprocentowanie kapitału.

Za co się płaci?

Za złożenie wniosku o pożyczki gotówkowe przez Internet nie płacimy, ale już za weryfikację danych należy wnieść opłatę. Wynika to z faktu, że aby dokonać weryfikacji, trzeba zrobić przelew ze swojego indywidualnego rachunku bankowego na rachunek firmowy parabanku. Zwykle firma pożyczkowa akceptuje przelewy na drobne kwoty jak 1 złoty, choć zdarzają się też wyższe opłaty, np. 10 złotych. Warto to sprawdzić przed wypełnieniem wniosku. Okazuje się jednak, że po zaksięgowaniu wpłaty i sprawdzeniu poprawności danych część firm zwraca wpłaconą sumę.

Kolejna odpłatna usługa to przedłużenie terminu spłaty. Nawet jeśli pożyczka była darmowa, to za tę usługę trzeba będzie zapłacić, a ponadto w takiej sytuacji może się okazać, że promocja na pożyczkę za darmo przestaje obowiązywać i trzeba też zapłacić anulowane koszty. Wówczas niestety pożyczka przestaje być darmowa.

Reklamy