Reklamy
Aktualności

Drukowanie książek – przygotuj projekt, zanim wyślesz go do drukarni

Wydrukowanie książek wydaje się banalnie proste – zwłaszcza osobom niezwiązanym z branżą poligraficzną. Kojarzy się z zadrukowaniem kilkudziesięciu kartek papieru w formacie A4 na domowej drukarce. Nic z tych rzeczy! Zanim zlecisz projekt właściwej drukarni, upewnij się, że odpowiednio go przygotowałeś.

Środek książki – co należy przygotować?

Podczas projektowania środka książki pamiętaj o właściwym przygotowaniu paginacji – umieszczenie jej na każdej stronie i zbyt blisko krawędzi jest błędem. Zwróć uwagę także na osadzenie nietypowych fontów (czcionek). Aby projekt został poprawnie wydrukowany, sprawdź również odległość tekstu od wewnętrznej krawędzi. W przypadku oprawy klejonej będzie to minimum 10 milimetrów. Jeśli zdecydujesz się na spiralę, zachowaj minimum 15 milimetrów odstępu. Pamiętaj również o tym, aby nie umieszczać cienkich linii oraz tekstów, które składają się z więcej niż jednego koloru CMYK.

Okładka drukowanej książki – na co zwrócić uwagę?

Przy projektowaniu okładki książki zwróć szczególną uwagę na jej odpowiednie przygotowanie do druku. Zrób odpowiednie spady – minimum 3 milimetry na każdej z czterech stron. Jeśli występują na niej grafiki, powinny być przygotowane w RGB, nie w CMYKu. Pamiętaj także o wypośrodkowaniu grzbietu – gdy okładka będzie klejona. Nie umieszczaj ważnych treści w miejscu bigowania czy dziur dla spirali. 

Technologia klejenia okładki oraz zadrukowanego wnętrza książki

Bardzo ważnym elementem druku książki jest estetyczne oraz trwałe przymocowanie zapisanego wnętrza do okładki. Wybierając odpowiednią drukarnię, zwróć uwagę na technologię klejenia – optymalne efekty zapewnia spoiwo PUR. Dzięki niemu okładka książki solidnie trzyma się zadrukowanych stronic, jest odporna na uszkodzenia, pofałdowania i rysy. Opisywana technika gwarantuje bardzo wysoką estetykę oprawy – klej nie reaguje ze składnikami farb, ani nie wchłania wilgoci – a więc jest przystosowany do różnego rodzaju oryginalnych rozwiązań projektowych.  

Podsumowanie

Druk książek nie jest taki prosty, jak się wydaje – sam widzisz, na ile rzeczy należy zwrócić uwagę! Dobrze przygotowany projekt gwarantuje sprawną oraz estetyczną realizację projektu. Jeśli szukasz szczegółów dotyczących omawianego tematu, zajrzyj na stronę JKB Print – ich specjaliści przygotowali specjalny plik, w którym dzielą się swoją wiedzą dotyczącą przygotowania plików do druku.

Reklamy