Reklamy
Aktualności

Ekspansja na rynkach zagranicznych pozwoliła europejskim firmom budowlanym zapomnieć o kryzysie

W 2015 roku łączna sprzedaż pięćdziesięciu największych potentatów budowlanych w Europie wzrosła o 5 proc. rok do roku, a ich kapitalizacja rynkowa aż o 21 proc. To najlepsze wyniki od 2007 roku. Łączna wartość sprzedaży zrealizowanej przez 50 największychspółek budowlanych w Europie sięgnęła w tym okresie 301,5 mld euro.

Jak wynika z trzynastej edycji raportu „European Powers of Construction 2015”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte, w tym rokuinwestycje budowlane w Unii Europejskiej zwiększą się o 2,4 proc., a w przyszłym o 3,1 proc. Rozwój biznesu w tym sektorze nadal będzie postępował poprzez poszerzenie zakresuusług oraz ekspansję geograficzną.

Raport analizuje sytuację pięćdziesięciu największych firm budowlanych w Europie w ubiegłym roku, w oparciu o ich dane finansowe za 2015 rok, których akcje są notowane na europejskich rynkach kapitałowych. W tegorocznej edycji eksperci Deloitte wskazują, że branża budowalna wyszła wreszcie z kryzysu. Już w roku 2014 w tym sektorze widać było oznaki wzrostu sprzedaży (o 1 proc.) i rynkowej kapitalizacji spółek (o 6 proc.). Jednak w tym roku ten wzrost jest jeszcze bardziej widoczny – odpowiednio o 5 i 21 proc. „Wzrosty są zasługą przede wszystkim spółek budowlanych z Wielkiej Brytanii, które poprawiły wyniki na skutek wzmocnienia się w 2015 roku funta wobec euro. Jednak w zestawieniu największych firm budowlanych w Europie są też takie przedsiębiorstwa, które z roku na rok poprawiły swoje wyniki sprzedaży o ponad 10 proc.” – wyjaśnia Maciej Krasoń, Partner w dziale Audytu Deloitte, Lider Zespołu Nieruchomości i Budownictwa w Polsce.

Według danych Komisji Europejskiej inwestycje budowlane w krajach unijnych w 2015 roku wzrosły średnio o 2 proc., w tym będzie to 2,4 proc., a w przyszłym już 3,1 proc. W przypadku Polski będzie to odpowiednio 3 i 4,6 proc. (2016 r. i 2017 r.). W 2015 r. było to z kolei 4,9 proc. W tym samym okresie największe wzrosty w porównaniu do 2014 roku (powyżej 10 proc.) odnotowano w Holandii, Słowacji i Szwecji, a największe spadki w Grecji, Słowenii i na Cyprze. W 2016 roku znaczący wzrost produkcji budowlanej jest oczekiwany w Irlandii, Holandii i na Cyprze, a spadek w Grecji, Francji, Słowenii, Bułgarii i Czechach.

Według raportu Deloitte w 2017 roku wszystkie kraje, poza Bułgarią, odnotują wzrosty w inwestycjach w budownictwo. Należy zaznaczyć, że mimo tych wzrostów perspektywy dla Unii Europejskiej wciąż będą nieco gorsze niż dla USA, gdzie wzrost w inwestycje budowlane w 2017 roku ma wynieść 4,3 proc.

W 2015 roku inwestycje w budownictwo w całej UE sięgnęły 1,43 bln euro, o pięć proc. więcej niż rok wcześniej. Aż 72 proc. udziału w tej sumie ma pięć państw: Niemcy (298 mld euro), Francja (248 mld euro), Wielka Brytania (245 mld euro), Włochy (136 mld euro) i Hiszpania (112). Polska z sumą 47 mld euro znalazła się na siódmym miejscu.

Raport Deloitte analizuje kondycję firm budowlanych także pod kątem ich ekspansji zagranicznej i dywersyfikacji przychodów. „Z roku na rok rośnie udział przychodów pochodzących z innych krajów niż rodzimy rynek danego podmiotu. W 2015 roku było to 52 proc., o 9 proc. więcej niż w 2010 roku. Aż 52 proc. przychodów spółek, które znalazły się w zestawieniu European Powers of Construction pochodziła spoza rodzimego rynku” – mówi Maciej Krasoń. Z kolei jeżeli chodzi o dywersyfikację przychodów, to te pochodzące spoza działalności stricte budowlanej stanowiły 24,3 proc. – dodaje Łukasz Michorowski, Dyrektor w dziale Audytu Deloitte w Zespole Nieruchomości i Budownictwa.

Podobnie jak w ostatnich dwóch latach na czele pięćdziesiątki największych potęg budowlanych według wielkości sprzedaży znalazł się francuski Vinci. Hiszpański ACS oraz francuski Bouygues, które znalazły się na miejscu drugim oraz trzecim również utrzymały swoje miejsca w porównaniu do poprzedniego roku. Sytuacja na podium nie zmienia się od 2012 roku. Przychody tych trzech firm stanowią aż 35 proc. przychodów ze sprzedaży ogółem całego zestawienia.

Najwięcej firm w zestawieniu, bo aż 13, ma Wielka Brytania. Z kolei sześć spółek pochodzi z Hiszpanii. Jednak największy udział w przychodach ze sprzedaży, wynoszący aż 85 mld euro, mają przedsiębiorstwa z Francji.

„Branża budowlana w Europie jest i dalej będzie jednym z beneficjentów wzrostu dochodów gospodarstw domowych na starym kontynencie, wciąż niskiego oprocentowania kredytów, co przekłada się nowe inwestycji infrastrukturalne i komercyjne. W Polsce oprócz budowy infrastruktury publicznej i  komercyjnej kluczowe pozostają również projekty budowlane dotyczące sektora mieszkaniowego.” – podsumowuje Maciej Krasoń.

Zestawienie 50 największych europejskich firm budowlanych wraz z przychodami

Deloitte

Reklamy