Reklamy
Aktualności

ePUAP: ledwie 29 tysięcy profili – CPI ponagla urzędy

Trudno się dziwić, że liczba tzw. zaufanych profili na platformie ePUAP rośnie w ślimaczym tempie, skoro i tak niewiele się przy ich pomocy załatwi. Jak na razie 1/3 urzędów nie ma swojego profilu ePUAP, te, które mają, pozwalają często tylko na złożenie pytania a nie załatwienie konkretnej sprawy. Do roboty wzięło się CPI, które ponagla publiczne instytucje do umożliwiania obywatelom tej formy kontaktu.

Czytaj też: e-administracja: ePUAP przyjazny tylko przedsiębiorcom?

Przez ostatni miesiąc zmieniło się niewiele – swoje profile na ePUAP założyły m.in. Urząd Zamówień Publicznych, Krajowa Izba Odwoławcza i… Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Centrum Projektów Informatycznych usilnie zachęca inne urzędy do zakładania profili, powinny je mieć wszystkie urzędy samorządowe i instytucje administracji rządowej.

To pozytywna wiadomość. Skoro do załatwiania urzędowych spraw – nie tylko przez „zwykłych obywateli”, ale przede wszystkim przez tysiące małych przedsiębiorców – nie jest już wymagany tzw. certyfikowany podpis cyfrowy (za kilkaset złotych), tylko zaufany profil, grzechem jest ignorowanie przez urzędy tej formy kontaktu. Tym bardziej, że jest tańsza i łatwiejsza dla wszystkich. Urzędnicy nie widzą petentów, petenci urzędników, jedni i drudzy oszczędzają na dojazdach, poczcie, drukach.

Reklamy