Reklamy
Aktualności Biznes

Facebook: Akcje w dół? A pozwijmy drania!

Kupiłeś akcje Facebooka a ten zamiast zarabiać i obrastać gotówką chudnie w oczach? Najwyższy czas go pozwać, tym bardziej, że przecież trochę oszukiwał na starcie.

Facebook może okazać się jedną z nadmuchanych do granic możliwości baniek. W maju miał to być udany debiut a inwestycja w tę spółkę miała przynieść krocie. Tymczasem akcje popularnego portalu społecznościowego obrazuje krzywa wykresowa w postaci równi pochyłej. Media amerykańskie systematycznie donoszą o pozwach zirytowanych inwestorów, a niedługo do tego grona mogą dołączyć Polacy.

Poszkodowani przez nieudaną inwestycję mogą zgłosić się do polskiego biura londyńskiej kancelarii prawnej „Dobrzyniecki&Partners Law Office”, która specjalizuje się w prawie kapitałowym i jest na etapie przygotowań pozwu zborowego. Pozwanym ma być nie tylko Facebook, ale też banki odpowiedzialne za przygotowanie debiutu i wejścia na giełdę. Mowa tu o tuzach banków inwestycyjno-kapitałowych, czyli Morgan Stanley, Goldman Sachs i JPMorgan Chase.

Według kancelarii Dobrzyniecki&Partners Law Office LPP akcje Facebooka mogło kupić nawet kilkuset polskich inwestorów. Kancelaria – wzorem amerykańskich prawników – przygotowuje pozew zbiorowy przeciwko serwisowi.

Pozew obejmuje kwestię wyceny akcji na debiucie, która została zdecydowanie zawyżona efektem czego wprowadziła inwestorów w błąd. Zagraniczne media donoszą, że banki informowały o zawyżonej wycenie debiutu, ale tylko dużych inwestorów.

Celem pozwu ma być wypłata odszkodowania dla inwestorów, którzy sugerowali się przedstawioną wyceną spółki. Mowa tu jedynie o odszkodowaniu w zakresie środków zainwestowanych w akcje jak i ewentualnych zysków. Z tym ostatnim może być jednak problem, gdyż Facebook na razie nie jest pozycją przynoszącą zyski giełdowe. Najniższy kurs miał miejsce 2 sierpnia. Z 38 $ na debiucie cena akcji zjechała do 20.

Reklamy