Reklamy
Aktualności

Fake news – jak go rozpoznać?

Od jakiegoś czasu zmyślone newsy zalewają internet, wywołując dezorientację lub rozbawienie użytkowników sieci. Skuteczne rozpoznawanie fałszywych treści stanowi wielkie wyzwanie zwłaszcza dla osób młodszych. Na szczęście istnieje kilka zasad, dzięki którym nigdy nie damy się „nabrać” na zmyślone wiadomości.

Przeczytaj do końca

Na różnego rodzaju portalach internetowych coraz częściej możemy natknąć się na tzw. clickbaity. Są to często dramatyczne czy kontrowersyjne tytuły newsów, które mają nas zachęcić do kliknięcia w artykuł. Sensacyjny nagłówek przykuwa wzrok i zachęca do sprawdzenia treści, choć często jest mocno podkoloryzowany bądź wręcz przekłamany. Unikajmy wyrabiania sobie opinii wyłącznie na podstawie tytułu i nagłówka. Dopiero przeczytanie całego artykułu pozwoli nam poznać wszystkie szczegóły podanej wiadomości.

Sprawdź źródło informacji

Przyjęcie za pewnik informacji z niesprawdzonego źródła może wpłynąć na zafałszowanie naszego obrazu sytuacji na świecie. Zwrócenie uwagi na renomę portalu, do którego ktoś podrzuci nam linka, pozwoli uniknąć wielu tego typu pomyłek. Strony internetowe, które publikują fake newsy często powołują się na znane serwisy informacyjne. Warto także sprawdzać autora podejrzanej treści – wiele osób słynie bowiem z publikowania stronniczych, zafałszowanych wiadomości.

Zweryfikuj w innych źródłach

Weryfikacja informacji w różnych źródłach pozwoli nam skutecznie odsiać fałszywy news od prawdziwej wiadomości. Wystarczy wpisać dane hasło w wyszukiwarkę, aby dowiedzieć się, ile stron internetowych przytacza tego rodzaju informację. Tę prawdziwą z pewnością poda do wiadomości wiele rzetelnych serwisów informacyjnych, podczas gdy fałszywa będzie rozprzestrzeniania wyłącznie na portalach typowo plotkarskich czy poprzez media społecznościowe.

Uważaj na żarty

„Nabieranie” użytkowników na fake newsy staje się w naszym kraju coraz popularniejsze. Powstały już specjalne serwisy informacyjne, podające do wiadomości wyłącznie nieprawdziwe informacje. Ze względu na swoje prześmiewcze fałszowanie rzeczywistości mają one bawić swoich odbiorców. Ogromna ilość stron stosuje podobną praktykę w dniu 1 kwietnia, a więc w popularne święto prima aprilis. Uważajmy wówczas na informacje, które czytamy – z pewnością wiele stron internetowych zamieści fake news specjalne z tej okazji.

Skuteczny fake news napisany jest w sposób przypominający treści z popularnych serwisów informacyjnych. To właśnie z tego powodu często wierzy w niego ogromna ilość użytkowników. Rzetelne weryfikowanie informacji pozwoli nam uniknąć pochopnych osądów czy wiary w nieprawdziwe wiadomości.

 

 

źródło obrazka; [ internet ]

Reklamy
%d bloggers like this: