Reklamy
Aktualności Konkursy

Famelab: światowy sukces Polki

Doktorantka UJ, Monika Koperska, zajęła 2. miejsce i nagrodę publiczności w międzynarodowym konkursie Famelab. To – w skrócie – sesja pitchingu dla młodych naukowców, gdzie jurorami są osoby spoza środowiska naukowego.

Zajmuje się chemią konserwatorską, czyli obszarem chemii, który za cel swoich prac i badań bierze konserwację i prezerwację szeroko rozumianego dziedzictwa kulturowego od dzieł sztuki po książki. Jej doktorat poświęcony jest zatrzymaniu procesów samoistnego niszczenia jedwabiu na przykładzie XVI i XVII wiecznych chorągwi Wawelskich.

Przed jurorami i publicznością dowodziła, że dane zapisane na papierze, a nie zgromadzone w formie cyfrowej są najtrwalsze. Na prezentację miała 3 minuty. Wcześniej zdobyła główną nagrodę, nagrodę sponsora oraz publiczności w polskiej edycji Famelabu.

W finałach Famelab International wzięło udział 19 naukowców z czterech kontynentów. Zwyciężył biochemik Didac Carmona z Austrii (opowiadał o samobójstwach komórek naszego organizmu). Drugie miejsce zajęli ex aequo Monika Koperska z Polski i Ioannis Karypides z Cypru (mówił o życiu plemników).

Obejrzyjcie wideo z polskiej edycji konkursu. Tak się prezentuje swoje pomysły!

Reklamy