Reklamy
Aktualności Biznes Fundusze

Finanse: w banku mało i drogo, ale szybko

Minusy pożyczania pieniędzy od banku to z niewielkie sumy i wysokie oprocentowanie. 1 – 15 tys. zł – o taki debet mogą się starać, przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą – wynika informacji Tax Care. Korzystanie z takiego kredytu może jednak kosztować nawet 22% w skali roku.

Jedną z najprostszych form kredytu w banku jest debet w koncie – bank wyznacza klientowi limit debetowy, czyli kwotę, do jakiej może się zadłużyć, a każda wpłata na konto oznacza automatyczną spłatę części długu. Z ankiety przeprowadzonej przez Tax Care wynika jednak, że tylko pięć banków zgodziłoby się na uruchomienie debetu w koncie firmowym przedsiębiorcom, którzy dopiero otworzyli firmę i ich rynkowy staż jest krótszy niż 3 miesiące. Należą do nich: Getin Noble Bank, Inteligo, mBank, Multibank oraz PKO BP.

Pieniądze, jakie oferują startupom banki, są niewielkie. Tylko tysiąc złotych, pożyczy początkującym przedsiębiorcom PKO BP. Niedużo więcej, bo 2 tys. zł, proponuje jego internetowe ramię – Inteligo. Na większy zastrzyk gotówki mogą liczyć firmy, które założyły konto w mBanku i Multibanku – po 10 tys. zł. Najwyższy debet oferuje klientom firmowym Getin Noble Bank, którzy mogą starać się o pożyczkę w koncie do 15 tys. zł.

Choć kwoty pożyczek są niewielkie, oprocentowanie debetów w koncie firmowym jest kosztowne, m.in. dlatego, że są to pożyczki bez żadnego zabezpieczenia. Za możliwość pożyczania pieniędzy w taki sposób banki żądają odsetek w od 17% (Getin Noble Bank) do 22% (PKO BP) w skali roku. PKO BP i Multibank zrezygnowały za to z prowizji za przyznanie linii debetowej (która na przykład w mBanku może sięgać nawet 5% kwoty debetu) oraz bieżących opłat związanych z użytkowaniem debetu.

PKO BP, który oferuje firmom do 3 miesięcy działalności tylko tysiąc złotych debetu, jednocześnie deklaruje, że po upływie kwartału jest skłonny zwiększyć jego kwotę do 20 tys. zł. O tyle po pół roku działalności mogą się także starać klienci mBanku i Multibanku, a Getin Noble Bank zapewnia, że po roku „pozytywnej współpracy” z bankiem jest skłonny udzielić debetu do 100 tys. bez żadnych zabezpieczeń. Podobnie jest w pozostałych bankach, które klientom z rocznym lub dwuletnim stażem są skłonne udzielić debetu sięgającego nawet kilkaset tysięcy złotych.

Źródło: Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

Reklamy