Aktualności

Firmowa Wigilia First Minute

Przedświąteczny okres to nie tylko czas spędzony z rodziną, ale także doskonała chwila na spotkanie firmowe i integrację pracowników. Wiedzą o tym dobrze agencje eventowe, restauracje i hotele, które już na przełomie września i października startują ze specjalnie przygotowanymi ofertami świątecznych spotkań dla firm.

Warto już teraz zastanowić się nad formą i wyborem miejsca, by uniknąć późniejszych rozczarować związanych z brakiem wolnych terminów. Zwłaszcza, że koniec roku to gorący okres dla większości pracodawców.

Różne formy, jeden cel

Polacy niezmiennie od lat plasują się w czołówce najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Według badań Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), statystyczny Polak poświęca na pracę ponad 1929 godzin rocznie. Nie dziwi więc fakt, że wiele długotrwałych przyjaźni nawiązywanych jest właśnie w miejscu pracy. W budowaniu nowych i umacnianiu już istniejących relacji pomiędzy pracownikami dużą rolę odgrywa pracodawca, który inwestując w firmową integrację, tworzy zgrany, motywujący się wzajemnie zespół. Warto integrować się w odpowiedni sposób, taki który będzie dostosowany do specyfiki pracy i zespołu. Wspólny wyjazd lub wyjście powinno być przede wszystkim dobrą zabawą i okazją do rozmów, niekoniecznie na tematy służbowe.

Okres przedświąteczny to idealny czas na zaplanowanie wspólnych atrakcji w firmie. Grudniowa integracja pracowników przybiera rozmaite formy, jednak od lat największym powodzeniem cieszą się wspólne wyjazdy na narty, organizacja kuligu lub wyjście na uroczystą kolację. Ostatnie rozwiązanie jest zdecydowanie najbezpieczniejszą i najczęściej wybieraną opcją przez małe i średnie firmy.

Organizacja firmowej kolacji nie wymaga dużych nakładów finansowych ani logistycznych, zwłaszcza że restauratorzy przygotowują oferty z dużym wyprzedzeniem i dbałością o szczegóły. Dzięki temu pracodawcy zawczasu mogą wybrać atrakcyjną dla firmy ofertę i uniknąć przedświątecznej gorączki związanej z szukaniem wolnych terminów.

– Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla pracodawców liczy się atrakcyjność cenowa i elastyczność oferty. Staraliśmy się sprostać ich oczekiwaniom i zaoferować zróżnicowane warianty menu, cateringu i warsztatów w konkurencyjnych cenach. Szczegółowa oferta dostępna jest u nas od połowy września, jest więc sporo czasu by dopiąć wszelkie szczegóły. – mówi Marcin Ziobro, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Hilton Garden InnKraków Airport.

Świąteczna integracja

Tradycja organizacji Wigilii firmowych jest silnie zakorzeniona w mentalności pracodawców. Wielu osobom kojarzy się jednak bardziej z przykrym obowiązkiem, niż z mile spędzonym czasem. Obecnie wspólne świętowanie w firmach różni się od tego, które obowiązywało kilka lat temu i nie ma nic wspólnego z oficjalną przemową szefa, tradycyjnym śledzikiem i łamaniem się opłatkiem przy akompaniamencie Lulajże Jezuniu. Prezesi firm i działy HR coraz częściej decydują się na zlecenie organizacji grudniowych imprez firmom eventowym, cateringowym lub specjalnie do tego zatrudnionym w hotelach i restauracjach doradcom, którzy zadbają nawet o najmniejszy detal, jak np. dekoracje, upominki i powrót gości do domu.

– Mając dziesiątki możliwości wyboru w każdej z dziedzin – od jedzenia, przez wybór miejsca, po prezenty – tworzy to setki kombinacji, gdzie ciężko podjąć decyzję co będzie najbardziej odpowiednie dla konkretnej firmy, grupy osób. Na rynku eventowym pojawiają się coraz to nowsze atrakcje, ważne jednak, aby zachować w tym momencie spójność komunikacyjną. Starajmy się dopasowywać charakter imprezy do charakteru firmy, zespołu, a w niektórych sytuacjach nawet do profilu jej działalności. Aranżacja miejsca, atrakcje, część kulinarna, wszystko w dzisiejszych czasach może nawiązywać do konkretnego motywu przewodniego – tutaj mowa zwłaszcza o części nieoficjalnej. – wymienia Damian Masel, dyrektor zarządzający PromoEvents.

Kluczem do sukcesu przy planowaniu i organizacji wspólnego świętowania jest wysłuchanie pomysłów i opinii samych zainteresowanych. Jedna z dużych krakowskich firm przeprowadziła ankietę wśród swoich pracowników, na temat tego, jaką formę zimowej integracji preferują. Ku zaskoczeniu pracodawców, największym zainteresowaniem cieszyło się zorganizowanie kolacji w biurze, a nie trzydniowy wyjazd na narty, czy huczna impreza w klubie. Tłumaczono to zwyczajnym brakiem czasu w okresie przedświątecznym i chęci poświęcenia go rodzinie. Spowodowane może też być to tym, że święta dla wszystkich kojarzą się przede wszystkim z jedzeniem i wspólnym biesiadowaniem, imprezy klubowe i bale są kojarzone z sylwestrem i karnawałem.

Coraz popularniejszą atrakcją, oprócz samej kolacji, są warsztaty kulinarne, pokazy live cooking i wspólne przygotowywanie tradycyjnych wypieków. – W naszej tegorocznej ofercie postawiliśmy na różnorodność menu, przygotowaliśmy pakiet z tradycyjnymi polskimi daniami bazującymi na lokalnych produktach, nie zapomnieliśmy też o multinarodowych korporacjach, dla których mamy ofertę z bufetem dań świątecznych z całego świata. Dodatkowo zachęcamy firmy do udziały w nowoczesnych warsztatach kulinarnych, tworzonych w oparciu o potrawy wigilijne. – mówi Jacek Sowa, kierownik gastronomii w Hilton Garden Inn Kraków Airport Hotel.

Grudniowych spotkań nie należy odkładać na ostatnią chwilę, ciężko bowiem liczyć na dużą frekwencję w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia, kiedy większość przygotowuje się do spędzenia czasu z rodziną. Dlatego ważne jest, żeby możliwie najwcześniej wybrać termin i miejsce spotkania, aby wszyscy mogli się do niego przygotować, zwłaszcza jeżeli jest organizowane po godzinach pracy. Coraz popularniejsze jest zapraszanie pracowników wraz ze swoimi połówkami i dziećmi, co nadaje spotkaniu mniej formalny ton i skłania do rozmów na tematy zgoła inne od służbowych.

Nie ma jednej idealnej recepty na udane spotkanie świąteczne, wiele zależy od relacji w zespole. Pewne jest to, że zlecenie przygotowania firmowego spotkania świątecznego firmie lub konsultantowi, pozwoli uniknąć wielu wpadek związanych z organizacją, wyborem terminu i formy spotkania. Co najważniejsze, takie działanie może zaowocować tym, że wspólne świętowanie nie będzie przykrym obowiązkiem, a doskonałą okazją do integracji i zacieśnienia więzów między pracownikami, a także na linii pracownik-pracodawca. Przecież nic tak nie buduje wizerunku firmy, jak zadowoleni i zżyci ze sobą pracownicy.

Hilton Garden Inn Kraków Airport Hotel

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com