Aktualności

Fleet Manager czy Mobility Manager

Jaka jest rola menedżera floty wszyscy wiedzą. Tradycyjnie, osoba taka zarządza parkiem pojazdów w firmie. Jednak w ostatnich latach dużo zmieniło się w zakresie obowiązków na tym stanowisku. Zamiast wyłącznie zarządzać flotą, nowoczesny fleet manager jest tym, który zaczyna obsługiwać  podróże firmowe. Tworzy się nowy rodzaj flotowca – Mobility Manager.

Zakres obowiązków fleet managera ewoluuje w szybkim tempie, ponieważ z taką samą szybkością zmienia się charakterystyka tego zawodu. Podczas, gdy większość firm własne zarządzanie zleca firmom CFM, korzystając z ich rozbudowanych usług, rola administratora floty poszerza się o inne obszary. Osoba na tym stanowisku może skupić się na rozwijaniu polityki flotowej w przedsiębiorstwie, na doskonaleniu procedur związanych z optymalizacją kosztów, , negocjacjach ofert, wdrażaniu programów szkoleniowych i motywacyjnych dla użytkowników firmowych pojazdów. Kompetencje fleet managera coraz częściej integrują się z obszarem finansowym spółki, co wymaga od administratora floty poszarzania wiedzy o firmie jako całości, jak również znajomości zagadnień księgowych.

Jest jeszcze jedna, coraz mocniejsza droga rozwoju zawodu fleet managera. Biorąc pod uwagę fakt, że dziś biznes prowadzony jest mobilnie z dowolnego miejsca na świecie, a podróże stały się stałym elementem pracyprzedsiębiorstwa, powstał też nowy rodzaj administratora floty. Managera, który zarządza mobilnościąpracowników w firmie.

– Coraz popularniejszy w Europie Zachodniej mobility management, polegający na analizie potrzeb wyjazdowych pracowników i dopasowywania optymalnego dla ich potrzeb środka lokomocji, pojawia się także w Polsce. Zadania te przejmują właśnie fleet managerowie, podejmując się nowej roli mobility managera, – wyjaśnia Anna Wiśniewska Head of Business Development LeasePlan Fleet Management Polska.

Jakie są typowe obowiązki osoby pełniącej nową rolę mobility managera? Oprócz zapewnienia użytkownikom aut służbowych sprawnego narzędzia pracy, manager przejmuje zadania związane z obsługą potrzeb pracowników podróżujących za pomocą innych środków transportu. Nieważne czy podróżujesz autobusem, pociągiem lub samolotem, potrzeby podróży będą obsługiwane przez mobility managera.

– Dla fleet managera wchodzenie w rolę logistyka i planera oznacza lepsze zrozumienie ogólnych kosztówpodróży, szukania alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań. Dzisiaj, osoby zarządzające flotą muszą dostarczyć szeroką gamę opcji do poruszania się z punktu A do B, optymalizacji kosztów w miarę możliwości za pośrednictwem elastycznych systemów, takich jak dzielenie się samochodem służbowym, a nawet ustalenie, czy podróż w ogóle musi się odbyć. – wylicza Anna Wiśniewska.

LeasePlan Fleet Management Polska

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com