Aktualności Inwestycje

Fundusz StartMoney inwestuje w biotechnologię

Fundusz VC StartMoney zainwestował w Biogenetica International Laboratories, spółkę specjalizującą się w programach diagnostyki genetycznej. Dzięki inwestycji w Poznaniu powstanie nowoczesne laboratorium, w którym będą analizowane próbki DNA pacjentów z niemal całej Europy oraz prowadzone prace badawcze. W dalszych etapach rozwoju technologii testy będą dostępne w sprzedaży dla lekarzy, przychodni, szpitali i podobnych jednostek.

Fundusz StartMoney został założony w 2011 roku przez Centrum Innowacji – Akcelerator Technologii Fundacja Uniwersytetu Łódzkiego ze środków Unijnych w ramach działania 3.1 programu Kapitał dla innowacji. StartMoney do lutego 2014 roku ma do rozdysponowania 8,5 mln zł. Inwestuje w pomysły na biznes oraz startupy i pomaga firmom wejść na rynek amerykański. Na jeden pomysł fundusz może przeznaczyć do 200 tys. euro, w wyjątkowych przypadkach – więcej. W portfelu, oprócz Biogenetica International Laboratories, fundusz posiada spółkę Freeky Games. W toku są dwie kolejne inwestycje: w spółkę AutoGo+ sp. z o.o., której działalność ma polegać na zaspokajaniu potrzeb i rozwiązywaniu problemów właścicieli pojazdów w zakresie sprzedaży pojazdu, korzystnego i bezpiecznego zakupu pojazdu używanego oraz szeregu usług związanych z jego eksploatacją oraz w firmę SmartMobile, której oprogramowanie pozwoli na rozpoznawanie mowy i zamianę mowy na tekst – dla języka polskiego, angielskiego i hiszpańskiego.

Fundusz do lutego 2014 roku zrealizuje jeszcze 7–10 inwestycji. Kilka umów inwestycyjnych jest przygotowywanych lub negocjowanych, trwają prace nad kilkoma biznes planami, jednak cały czas  jest jeszcze miejsce na nowe propozycje pomysłów, które szukają kapitału na wdrożenie!

Spółka Biogenetica International Laboratories powstała w ramach inwestycji StartMoney. W radzie nadzorczej zasiał m.in. Piotr Berliński, analityk funduszu. Prezesem zarządu jest Piotr Staniszewski, współtwórca polsko-amerykańskiej firmy BIOGENOMA pracującej nad innowacjami biotechnologicznymi z zakresu genetyki i będącą właścicielem wyłącznych umów dystrybucyjnych na testy genetyczne tworzone przez największe na świecie laboratoria.

W laboratorium Biogenetica International Laboratories analizowane będą próbki od pacjentów z Polski oraz klinik i szpitali Europy Zachodniej, Skandynawii, krajów regionu nadbałtyckiego, Słowacji oraz Węgier. Testy oferowane przez Biogenetica pomagają lekarzowi ocenić czy pacjent jest w grupie ryzyka rozwoju danego schorzenia, zanim doświadczy on jakichkolwiek symptomów, co daje możliwość zastosowania najlepszej terapii i uniknięcia powikłań. W oparciu o efekty kilkuletniej współpracy naukowców z Polski i Stanów Zjednoczonych będą także prowadzone prace badawcze, na przykład nad rozwojem testów kardiologicznych.

Zainwestowaliśmy w ten projekt, ponieważ odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynkowe w zakresie nowoczesnej diagnostyki medycznej – mówi Piotr Berliński. – Nie bez znaczenia był też fakt, że zespół Biogenetica to doskonali fachowcy, którzy potrafią połączyć swoje kompetencje analityczne z komunikacją biznesową – dodaje.

Kwota inwestycji ani część udziałów jaką obiął w spółce fundusz VC nie zostały ujawnione.

 

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com