Aktualności

Gdy zaginie laptop…

Tracąc laptopa, ponosimy nie tylko koszty finansowe, ale też ryzykujemy, że istotne dla nas dane wpadną w niepowołane ręce. Istnieje jednak kilka sposobów zabezpieczenia się na wypadek takiego zdarzenia.

Według agencji Garner, średnio co 53 sekundy gdzieś na świecie dochodzi do kradzieży laptopa (https://www.cio.com/article/2981970/security/10-things-to-do-before-you-lose-your-laptop.html). Komputery przenośne są łakomym kąskiem dla przestępców, dlatego że kradnąc je, złodziej zdobywa nie tylko drogi sprzęt, ale też dostęp do danych, których wartość nierzadko znacznie przekracza cenę sprzętu. Jak więc zabezpieczyć się na wypadek takiego wydarzenia?

Podstawowe zabezpieczenia

Podstawowym środkiem ochrony jest ustawienie w laptopie automatycznej blokady systemu włączającej się po kilku minutach bezczynności. Tu przyda się dobre hasło – mogłoby się wydawać, że jest to sprawą oczywistą, ale jak wykazały badania, ponad 17% użytkowników stosuje tak proste i łatwe do odgadnięcia hasła jak „1234567”. W jego opracowanie warto więc włożyć trochę wysiłku, by unikając banałów w rodzaju naszej daty urodzin czy imienia ukochanej osoby. Dodatkową warstwą utrudniającą odczytanie naszych danych może być szyfrowanie dysku, które można przeprowadzić za pomocą programów takich jak Bitlocker.

Cenne dane

Kiedy tracimy laptopa, tracimy również pliki nierzadko kluczowe dla naszej pracy: raporty, artykuły czy analizy naukowe. W ten sposób możemy zostać pozbawieni efektów całych miesięcy pracy. Z tego powodu warto rozważyć wykonanie backupu laptopa i przechowywanie danych w tzw. chmurze. Jeżeli ofiarą kradzieży pada laptop firmowy, może nam zależeć nam na odcięciu złodziei od zawartych na nim wrażliwych danych. Tutaj z pomocą przychodzą programy umożliwiające zdalne wymazywanie dysku, pozwalające na wykasowanie pamięci „na odległość”.

Ochrona portfela

Kradzież laptopa – zwłaszcza gdy jest to któryś z nowszych modeli – to także straty finansowe. Na szczęście można uchronić się przed nimi dzięki ubezpieczalniom gadżetów. Firmy takie jak Gadget Cover mają w swojej ofercie szeroką gamę ubezpieczeń, w tym także od kradzieży sprzętu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że do ubezpieczenia przed kradzieżą można dołączyć polisę na wypadek uszkodzenia bądź całkowitego zniszczenia komputera. Więcej informacji można znaleźć tutaj – https://www.gadget-cover.com/mobile-phone-insurance.

Laptopy wciąż pozostają w czołówce najczęściej kradzionych urządzeń elektronicznych. Takie zdarzenie może przydarzyć się każdemu, zatem warto zawczasu zabezpieczyć się na taki wypadek, na przykład szyfrując istotne dane i ubezpieczając komputer w ubezpieczalni sprzętu elektronicznego.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com