Reklamy
Aktualności

Giełda: 120 spółek poza indeksami NewConnect

Zarząd GPW opublikował listę spółek o niskiej płynności obrotów – znalazła się na niej jedna czwarta firm z tego parkietu. Na listę HLR (High Liquidity Risk: duże ryzyko utraty płynności) trafiło 108 spółek, na Super High Liquidity Risk (bardzo duże ryzyko, śmieciowy kurs poniżej 10 gr, wahania kursu powyżej 10% dziennie) – 15 spółek.

Wpisanie na pierwszą listę oznacza, że notowania spółki nie są brane pod uwagę podczas ustalania indeksów oraz ostrzeżeniem inwestorów (szczególnym oznaczeniem jej akcji w serwisach informacyjnych związanych z rynkiem NC). SHLR to dodatkowo przeniesienie akcji do systemu notowań jednolitych (kurs wyznaczany dwa razy dziennie). Wprowadzenie list to pokłosie akcji mającej na celu podwyższenie atrakcyjności warszawskiej giełdy. To dobrze, bo w ostatnich czasach NewConnect stracił wizerunek akceleratora spółek i stał się narzędziem do wątpliwych niekiedy emisji akcji.

Pełna lista spółek HLR i SHLR do pobrania ze strony giełdy. Warto ją przejrzeć.

Aktualizacja: Ponieważ poprzedni tytuł o treści „Giełda: 120 spółek wyleci z NewConnect?” budził pewne kontrowersje, zmieniliśmy go na bardziej zrozumiały.

Warto również dodać, że – jak czytamy na stronie NC –  „Wprowadzenie dodatkowych segmentów na rynku NewConnect jest dodatkową, ważną informacją dla inwestorów, którzy znając kryteria doboru spółek do HLR i SHLR, z dużo większą ostrożnością będą podejmować decyzje inwestycyjne.”

Znalezienie się na liście HLR bądź  SHLR nie musi oznaczać złej kondycji spółki – a taki wniosek można było wysnuć z pierwotnej wersji artykułu. Przygotowujemy materiał ekspercki odpowiadający na pytanie „Co dla spółki oznacza znalezienie się na liście LHR/SHLR?” , który powinien ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości i naprawić ewentualne skutki naszego błędu.

Reklamy