Aktualności Know How

Inteligentny dom – czy zabezpieczamy się przed niechcianymi gośćmi?

Według danych policji w 2014 roku w Polsce doszło do 106 900 kradzieży z włamaniem. Mimo to większość badanych deklaruje, że nie korzysta z rozwiązań pozwalających zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed włamywaczami. Czy podejmujemy jakiekolwiek działania mające na celu ochronę naszego mienia? Jak wielu z nas korzysta z nowoczesnych urządzeń takich jak alarmy czy kamery? Czy zwiększamy swoją czujność w czasie dłuższych wyjazdów? Specjaliści z Okazje.info zebrali dane, które pozwoliły udzielić odpowiedzi na te pytania.

W wakacje, w czasie długiego weekendu, w święta, które spędzamy u rodziny, a także w środku nocy, gdy smacznie śpimy – nasze mieszkania i domy narażone są na atak złodziei. Są oni coraz sprytniejsi i dlatego bardzo często obserwują wcześniej wybraną posesję, poznając zwyczaje jej właścicieli. Tymczasem dzisiaj bardzo łatwo utrudnić lub uniemożliwić włamywaczowi dostanie się do naszego domu lub mieszkania. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych, już nie tak drogich jak kiedyś urządzeń, dzięki którym my i nasz dobytek będziemy znacznie bezpieczniejsi. Dane zebrane przez specjalistów Okazje.info pokazują jednak, że niestety większość badanych nie decyduje się na instalacje tego typu rozwiązań w swoim domu lub mieszkaniu. Dlaczego rezygnujemy z tych możliwości?

Sąsiedzka pomoc w cenie

Analiza Okazje.info wykazała, że opuszczając dom lub mieszkanie na dłuższy czas, wolimy poprosić o pomoc sąsiadów. Taką odpowiedź, w badaniu przeprowadzonym przez agencję badawczą Zymetria na zlecenie Grupy Okazje[1], wskazało 53% respondentów. Z kolei 35% jest bardziej przezorna i decyduje się ubezpieczyć swój dobytek na wypadek włamania. Sporo, bo 22% ankietowanych inwestuje także w antywłamaniowe okna i drzwi. Tak dużym zainteresowaniem nie cieszą się jednak nowoczesne rozwiązania, takie jak alarmy czy kamery. Zabezpieczenie swojego domu podczas wyjazdu za pomocą pierwszego z urządzeń zadeklarowało jedynie 13% ankietowanych, natomiast monitoring planowało wykorzystać tylko 9% z nich. Wielu z nas uważa z pewnością, że instalacja tego typu rozwiązań jest bardzo droga. Tymczasem koszt najpopularniejszego w serwisie Okazje.info systemu alarmowego nie przekracza 500 zł. Z kolei zewnętrzną, bezprzewodową kamerę, która cieszy się największym zainteresowaniem wśród użytkowników internetowej porównywarki kupimy już za 305 zł.

Mądry Polak po szkodzie

Włamanie do domu lub mieszkania i kradzież cennych rzeczy jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem dla właściciela, które często wpływa negatywnie nie tylko na zasoby jego portfela, ale i pozostawia uszczerbek na zdrowiu. Wielu z nas nie decyduje się jednak zabezpieczyć swojego dobytku poprzez wykorzystanie, dzisiaj już szeroko dostępnych i niedrogich, nowoczesnych rozwiązań. Może wynikać to z faktu, że 68% ankietowanych nie doświadczyło w swoim życiu nieprzyjemności w postaci włamania i kradzieży do swojego domu lub posesji sąsiada[2]. Nie bądźmy jednak przysłowiowymi „mądrymi Polakami po szkodzie” i już zawczasu pomyślmy o bezpieczeństwie swoim, bliskich i naszego domu.

[1] Ogólnopolskie badanie ilościowe realizowane techniką CAWI – przeprowadzone wśród członków społeczności badawczej Zymetrii. Realizacja badania: 29.06-2.07.2015 r. Próba: osoby w wieku 18-64 lat, n=300

[2] Ankieta przeprowadzona w dniach 19 – 21.08 na liczbie ~ 200 użytkowników serwisu Okazje.info.

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com