Technologia cloud computing, czyli chmura obliczeniowa ma tylu samo zwolenników co przeciwników. To innowacyjne rozwiązanie od początku budzi spore kontrowersje wśród specjalistów od bezpieczeństwa, mediów, jak i potencjalnych użytkowników. Według ekspertów rok 2015 ma być dla chmury przełomowy. Już blisko co druga firma wykorzystuje chmury obliczeniowe, aby efektywniej korzystać z inwestycji IT.

Z badań ekspertów wynika, że 54 proc. menedżerów międzynarodowych struktur uważa, że cloud computing sprzyja wzrostowi produktywności, a 42 proc. twierdzi, że dzięki chmurze łatwiej tworzyć innowacje. Czeka nas rewolucja czy ewolucja w chmurze obliczeniowej?

- Cloud publiczny to przede wszystkim szansa dla małych i średnich firm, które dzięki tej technologii mogą elastycznie zarządzać swoją infrastrukturą. Dla 42 proc. przedsiębiorców takie rozwiązanie sprzyja zwiększeniu mobilności pracowników, a 37 proc. deklaruje, że chmura pomaga lepiej dostosować się do potrzeć klientów i partnerów biznesowych. Chodzi nie tylko o oderwanie się od fizycznego miejsca, ale również o dostępność wszystkich koniecznych informacji i zasobów na żądanie, w każdym miejscu na świecie To również oszczędności kosztów w obszarach utrzymania  i administrowania zasobami IT. Rozwiązania cloudowe są istotne także dla samych zatrudnionych, ponieważ oferują wygodę i szybkość przetwarzanych informacji. 54 proc. menedżerów deklaruje, że chmura zwiększa satysfakcję zatrudnionych pracowników. Z kolei cloud prywatny to dziś domena dużych korporacji, które nieprzekonane do bezpieczeństwa chmury publicznej budują własne rozwiązania. Dla Blisko 50 proc. przedstawicieli kadry kierowniczej bezpieczeństwo i ochrona danych pozostaje głównym wyzwaniem dla dalszego rozwoju chmury obliczeniowej. Z czasem dochodzi do ich otwarcia np. dla klientów danej korporacji – komentuje Tomasz Dziedzic, CTO w firmie Linux Polska Sp. z.o.o.

Nowe technologie rozwijają się w zawrotnym tempie. Cloud computing, BIG DATA czy Open Source to narzędzia, które z znacznym stopniu pozwolą zoptymalizować wiele procesów biznesowych. W najbliższym czasie będą się liczyć Ci biznesowi gracze, który zaadaptują nowoczesne rozwiązania do swojej działalności i tym samym skutecznie powalczą na rynku z konkurencją. Jako konsumenci powszechnie korzystamy dziś z rozwiązań oferowanych przez technologię cloud computing. Najczęściej nie zdając sobie z tego sprawy, bo czym innym niż chmurą jest Dropbox, Google Apps czy Amazon?

- Dostępność usług aplikacji i zasobów sprzętowych jakie oferuje cloud to również olbrzymie przyspieszenie w zakresie tworzenia rozwiązań informatycznych i plasowania ich na rynku. Już dziś 35 proc. menedżerów z globalnych korporacji uważa, że optymalizuje proces analizy danych, a biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój BIG DATA jest bardzo istotnym faktem. Zatem czy to będzie TEN rok dla chmury obliczeniowej? Nie, to będzie kolejny rok dynamicznego rozwoju informatyki, której naturalną częścią jest dziś cloud computing - podsumowuje Tomasz Dziedzic, CTO w firmie Linux Polska Sp. z.o.o.

* Dane pochodzą z raportu KPMG



publiczne (ang. public cloud), będące zewnętrznym, ogólnie dostępnym dostawcą (np. Amazon.com, Google, Microsoft itd.)

prywatne (ang. private cloud), będące częścią organizacji, aczkolwiek jednocześnie autonomicznym dostawcą usługi


Zobacz również