Reklamy
Aktualności IBC 2012 Konkursy

Konkursy: poznajcie zwycięzców Intel Business Challenge

Wczoraj w Sopocie zakończyły się europejskie finały Intel Business Challenge. Zwyciężył duński projekt Biosyntia, 2. miejsce wywalczyła bułgarska Imagga, na trzecim ex aequo znalazły się Black Silicon Solar ze Szwecji i IRSee z Danii.

I miejsce – duński projekt Biosyntia (25 tys.$ )

Firma, opierając się na umowach licencyjnych, dostarcza zakładom chemicznym fabryki komórek. Pozwala im to na otrzymywanie produktów poprzez fermentację, zapewniając oszczędność do 90% bezpośrednich kosztów produkcji oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko. Biosyntia tworzy fabryki komórek z niespotykaną prędkością i wydajnością, dzięki specjalnej technologii RIBOSELECT™ – ponad 10 tys. razy szybszej niż obecne technologie, przy niskich kosztach wyposażenia laboratoryjnego.

II miejsce – Imagga [Bułgaria] (15 tys. $)

Rozwiązania do automatycznej analizy obrazów w chmurze. Zapewnia łatwe tagowanie, organizację i wyszukiwanie treści cyfrowej. Produktem flagowym jest powstała pod koniec roku 2010 giełda StockPodium.com z zaawansowanymi opcjami wyszukiwania. Obecnie ma ponad 130 tys. unikalnych użytkowników miesięcznie i ponad 1300 płacących klientów. Latem 2011 firma zwróciła się w kierunku analizy obrazu i wyszukiwania obrazem w modelu SaaS. W platformie tej przetworzono już ponad 12 mln obrazów.

Imagga – Elevator Pitch from StockPodium on Vimeo.

III miejsce egzequo :

Black Silicon Solar [Szwecja]

Technologia opracowana przez Black Silicon Solar pozwala dwukrotnie zwiększyć efektywność pracy kolektorów słonecznych. Obniża też koszty produkcji baterii słonecznych. W kontekście rosnącej roli pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych to dobra okazja biznesowa. Dzięki technologii, której skuteczność potwierdziły testy prototypu przeprowadzone na Technical University of Denmark, dostawcy energii słonecznej mogą podwoić swoje zyski. (otrzymali 5 tys $)


oraz

IRSee z Danii (nagroda w wys. 5 tys. $)

Platforma technologiczna zapewniająca nowe sposoby otrzymywania i przekształcania obrazów w podczerwieni (IR). Produkty oparte na platformie nie tylko mierzą ciepło emitowane przez obiekty, ale pozwalają też rozróżniać poziomy energii chemicznej danej substancji. W porównaniu z istniejącymi produktami cechuje się poprawionym stosunkiem sygnał-szum, przy ok. 10 razy niższym koszcie. Może pracować jako urządzenie dodatkowe do zwykłych aparatów, przekształcając światło IR w widzialne.

Decyzją jury do Global Business Challenge, choć bez nagrody pieniężnej, zakwalifikował się zespół SmartSwitch z Francji. To bezprzewodowy i niewymagający baterii wyłącznik światła dla domów cyfrowych.

Polskim akcentem był projekt teamu Ejsak Group (Jakub Eichler, Arkadiusz Ejsak), który tworzy i komercjalizuje systemy wykrywania i analizy ruchu w czasie rzeczywistym. Produkty oparte są na autorskiej koncepcji wdrażanej za pomocą istniejących na rynku narzędzi. Celem zespołu jest zastosowanie systemów wykrywania i analizy ruchu w edukacji i innych aspektach życia codziennego) zakwalifikowała się do Investors Pitch. Ich technologia została wykorzystana podczas ogłoszenia zwycięzców – widownia „zdalnie” rozbiła mur, za którym widniały nazwy zwycięskich zespołów.

Reklamy