Reklamy
Aktualności

Konsolidacja na rynku kantorów internetowych

Dwa znane kantory internetowe – InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl, połączyły siły. Na rynku, na którym działają, jest tak dużo podmiotów, że tego typu konsolidacje są nieuniknione.

W ostatnich latach w sieci nastąpił wysyp kantorów – działa ich tam kilkadziesiąt. Firmy takie jak Cinkciarz.pl, Topfx.pl, Inkantor.pl, Walutobox.pl, Kantoria.com nie mają jednak łatwo. Konkurencja jest ogromna, a prowizje pobierane od każdej transakcji niewielkie – dużo niższe niż w przypadku tradycyjnych kantorów. Dodatkowo te działające w sieci muszą rywalizować z kantorem internetowym Alior Bank.

W tym kontekście to, że właściciele dwóch dużych firm z tej branży podpisali umowę o utworzeniu wspólnego podmiotu, GTML Sp. z o.o., wydaje się rozsądnym posunięciem. Dzięki temu uzyskają większą przewagę nad konkurencją. Z punktu widzenia użytkownika póki co nic się nie zmieni, serwisy będą nadal funkcjonowały pod swoimi nazwami.

Połączenie tych podmiotów z pewnością odbije się echem w branży. Z usług InternetowyKantor.pl korzysta ponad 87 tys., a z Walutomat.pl ponad 75 tys. klientów. Od początku działalności użytkownicy Walutomat.pl wymienili walutę na łączną kwotę blisko 7 mld zł (licząc dwie strony transakcji), a Internetowykantor.pl na ponad 3 mld zł.

Pozostaje nam czekać na kolejne zawirowania na tym rynku. Dalsze konsolidacje mogą być nieuniknione. Podobnie jak to, że rynek zweryfikuje najsłabsze firmy, które po prostu upadną.

Reklamy