Reklamy
Aktualności Magazyn

Kraków z wysokim IQ – art. sponsorowany

Kraków jest jednym z pierwszych polskich miast aspirujących do miana smart city. Jakie stoją przed nim wyzwania i jak zamierza im sprostać?

Raport z badania „Perspektywa technologiczna Kraków – Małopolska 2020”, zainicjowanego przez Krakowski Park Technologiczny, a przeprowadzonego w 2010 roku przez ekspertów z krakowskich uczelni przy wsparciu małopolskich władz samorządowych oraz izb gospodarczych, stwierdza, że do ważnych obszarów wymagających rozwoju należą kwestie związane z telekomunikacją.

Komfort życia w mieście wiąże się w dużym stopniu z możliwością uzyskania informacji na temat ruchu ulicznego, pozwalających na wybór tras i skrócenie czasu przejazdów. Jest to istotne dla kierowców, natomiast dla użytkowników transportu publicznego liczy się przede wszystkim dostęp do wirtualnych rozkładów jazdy.

Sieć internetowa została w raporcie wskazana również jako optymalny i jednocześnie wymagający modernizacji kanał komunikacyjny pomiędzy władzami Krakowa a mieszkańcami, turystami i inwestorami. Z kolei zastosowanie systemów łączności elektronicznej w tradycyjnej infrastrukturze miejskiej – sieci transportowej, wodociągowej, ciepłowniczej, elektrycznej i gazowniczej – ma podnieść jakość świadczonych przez miasto usług: na przykład opomiarowanie ułatwi kontrolę nad zanieczyszczeniami czy zużyciem wody.

Kraków mierzący się z trudnościami typowymi dla wielu europejskich miast jest jednocześnie  ośrodkiem naturalnie inteligentnym, wyposażonym w niezbędne zaplecze badawcze dla swojego wzrostu jako metropolii smart. Twórcy strategii rozwoju technologicznego Małopolski do 2020 roku wzięli pod uwagę właśnie możliwości małopolskich uczelni, głównie AGH, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W rezultacie wśród 10 technologii przyszłości, a więc obszarów wskazanych w projekcie „Perspektywa technologiczna Kraków – Małopolska 2020”, pojawiły się między innymi budownictwo samowystarczalne energetycznie, czysta technologia energetyczna, usprawnienie procesu leczenia w oparciu o analizę danych, systemy inteligentne oraz uniwersalny dostęp do informacji. Właśnie te dziedziny mogą posłużyć realizacji koncepcji inteligentnego Krakowa. Aby usprawnić ten proces, pomysłodawcy badania „Perspektywa technologiczna Kraków – Małopolska 2020” postanowili posiłkować się dwoma narzędziami: Małopolskim Parkiem Technologii Informacyjnych oraz konferencją „Inteligentne miasto Kraków”.

Małopolski Park Technologii Informacyjnych, zaprojektowany jako ośrodek Krakowskiego Parku Technologicznego, będzie platformą służącą rozwojowi idei smart city. Na terenie tego najnowocześniejszego małopolskiego parku IT, który zostanie oddany do użytku w 2013 roku, będą się mieścić laboratoria oraz powierzchnie biurowe. MPTI ma być miejscem spotkania świata nauki, biznesu i samorządu, a tworzone w nim technologie będą rozwiązywać konkretne problemy mieszkańców. Z kolei organizowana od dwóch lat konferencja służy diagnozowaniu trudności związanych z wcielaniem w życie idei smart city i wypracowywaniu rekomendacji dla inteligentnego rozwoju Krakowa.

W tym roku, 19 listopada, uczestnicy sesji w Muzeum Lotnictwa Polskiego zmierzą się z zadaniem opracowania szczegółowej strategii dla miasta. Zaproszeni eksperci – m.in. dr hab. Paweł Węgrzyn, Przewodniczący Komisji Rozwoju i Innowacji Rady Miasta Krakowa i Dyrektor Europejskiej Akademii Gier, Wiesława Kornaś-Kita, prezes, i Krzysztof Krzysztofiak, wiceprezes zarządu Krakowskiego Parku Technologicznego oraz przedstawiciele władz miasta i województwa – będą zastanawiać się nad kierunkami rozwoju technologii w obszarze transportu, energetyki, informacji przestrzennej, ochrony zdrowia, bezpieczeństwa publicznego oraz zarządzania kryzysowego. Z kolei goście z Barcelony, Lizbony, Manchesteru i Helsinek przedstawią rozwiązania, które z powodzeniem stosują w swoich regionach.

Inteligentne systemy kierowania ruchem. Inteligentne budynki. Systemy geotermalne do ogrzewania mieszkań. Budynki nie tylko oszczędzające, lecz także wytwarzające energię. Inteligentne systemy energetyczne, czyli takie sterowanie siecią zasilania z różnych źródeł, aby można było korzystać z aktualnie dostępnej energii (wiatrowej podczas wietrznej pogody, a solarnej – podczas słonecznej). Zgazowanie węgla, które w niedalekiej przyszłości zastąpi coraz kosztowniejsze i zagrażające środowisku tradycyjne wydobycie. Składowanie dwutlenku węgla uwalniającego się podczas spalania, na przykład pod dnem morskim.

Systemy informatyczne dla medycyny, analizujące informacje pomagające lekarzowi podjąć decyzję co do dalszego leczenia pacjenta. Stała i łatwo dostępna opieka lekarska dzięki telemedycynie: monitorowanie chorych przebywających w domu, przesyłanie wysokiej jakości obrazów diagnostycznych na odległość, organizowanie telekonferencji specjalistów z różnych ośrodków, telekonsultacje interaktywne dla pacjentów, transmisja wyników EKG i pomiarów ciśnienia w czasie rzeczywistym oraz kierowanie pacjenta do najbardziej odpowiedniej placówki na podstawie analizy sygnałów z karetki pogotowia.

Prace nad tymi rozwiązaniami już trwają na krakowskich uczelniach. A po krakowskich ulicach od czterech lat kursuje szybki tramwaj, dla którego specjalne czujniki włączają zielone światło, dając mu pierwszeństwo przed samochodami. Usprawnieniu transportu miejskiego służy również już funkcjonująca w Krakowie „zielona fala”, czyli koordynacja sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. W godzinach szczytu pozwala ona na przejechanie do ośmiu kilometrów bez postojów na czerwonym świetle. Do innych krakowskich rozwiązań ułatwiających mieszkańcom codzienne życie należy także możliwość sfinalizowania 92 spraw urzędowych przez Internet, w tym 31 w ogóle bez wychodzenia z domu.

Z kolei Inkubator Krakowskiego Parku Technologicznego pozwala dojrzewać firmom komercjalizującym wyniki badań nad rozwiązaniami dla inteligentnego miasta. Na przykład Project Group Poland pracuje nad systemem zdalnego monitorowania zużycia energii i uzyskanego efektu ekologicznego opartym o GPRS. System zapewnia zdalny odczyt i rozliczanie klientów oraz weryfikację efektu ekologicznego, aby umożliwić reagowanie w sytuacjach nieuzasadnionego nadmiernego zużycia energii.

Cogmatix z kolei doskonali technikę automatycznego odczytywania numerów tablic rejestracyjnych na podstawie obrazów wideo. Technika ANPR ma zastosowanie przy zautomatyzowanych płatnościach za autostrady, a w mieście może służyć do kontroli ruchu drogowego lub naliczania opłat za przedłużony postój na parkingach. Cogmatix używa jej również w systemie dostępu do parkingu na podstawie tablicy rejestracyjnej, który po odszukaniu jej numeru w swojej bazie danych pozwala na podniesienie szlabanu i wjazd na miejsce postojowe. Odbywa się to płynnie, bez kilkusekundowego oczekiwania przed zaporą, jak w przypadku szlabanu sterowanego pilotem. Koncepcja smart city opiera się właśnie na takich drobnych udogodnieniach.

Smart cities są inteligentne, bo tak ulepszają „dziś”, aby skorzystało na tym także „jutro”. Kraków dodaje do tej koncepcji jeszcze „wczoraj”: sięgając po swoje tradycyjne atuty, odnajduje się we współczesności i odważnie patrzy w przyszłość.

Krakowski Park Technologiczny Sp. z o.o.

31-864 Kraków, Al. Jana Pawła II 41 L

tel. 12 640 19 46, 728478518
www.sse.krakow.pl
www.mpti.krakow.pl

 

To tylko fragment artykułu, który już niebawem ukaże się w Proseed #27. Aby uzyskać pełny dostęp do unikalnych treści magazynu zamów subskrypcję na proseedmag.pl/subskrypcja.

Chcesz sprawdzić jakość, zanim zapłacisz? Zapisz się na darmowy newsletter i otrzymuj co miesiąc bezpłatne wydanie Proseed.

Reklamy