Aktualności Zdrowie

Na leczenie za granicą wydasz więcej niż zarobisz

Obecnie stopa bezrobocia jest jedną z najniższych od wielu lat. Mimo to, perspektywa płac na Zachodzie nadal przyciąga Polaków. – Podjęcie decyzji o pracy poza ojczyzną powinno być poprzedzone solidnym przygotowaniem, by wyjazd był bezpieczny i nie naraził nas na nieprzewidziane kłopoty. Przeprowadzka do innego kraju wiąże się ze zmianami właściwie we wszystkich dotychczasowych obszarach życia. Osoby wyjeżdzające do pracy za granicę planując swój wyjazd najczęściej zaczynają od znalezienia zatrudnienia, mieszkania, organizacji transportu i załatwienia wszystkich koniecznych formalności. Zbyt rzadko natomiast myślą o ubezpieczeniu, a powinny. Dzięki odpowiedniej polisie zarobkowy emigrant może uniknąć m.in. wysokich kosztów leczenia w zagranicznym szpitalu, gdyż sama Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego może po prostu nie wystarczyć – mówi Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

Kto i dlaczego wyjeżdża?

Jak wynika z danych opublikowanych w ubiegłym roku przez Główny Urząd Statystyczny za granicą czasowo przebywało ok. 2,4 mln Polaków. Badanie “Migracje zarobkowe Polaków” wykazało, że potencjalny emigrant najczęściej nie ma wyższego wykształcenia (84 proc.), wyjeżdża z powodów finansowych (70 proc.), pochodzi ze wsi lub miasta poniżej 100 tys. mieszkańców (60 proc.), zarabia netto mniej niż 2 tys. złotych (53 proc.) i jest w wieku 18-24 (40 proc.). Polacy, którzy najczęściej emigrują pochodzą z północy kraju – 23 proc. Pośród deklarujących gotowość wyjazdu, 29 proc. osób planuje wyjechać na zaledwie około trzy miesiące, ale aż 20 proc. chce opuścić Polskę na stałe. Jednocześnie, 14 proc. osób aktywnych zawodowo rozważa emigrację zarobkową z Polski w ciągu najbliższego roku[i]. – Emigracja zarobkowa jest trendem, który nie prędko się zmieni, dlatego warto wiedzieć, jak odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu, nawet, jeżeli planujemy krótki pobyt – podkreśla Anna Materny z Gothaer.

Koszty lecenia za granicą

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Work Service wynika, że w wakacje najczęściej dorabiamy w restauracji, na plantacji (przy zbiorze owoców i warzyw), na budowie oraz przy pielęgnacji roślin. Zdarza się, że sezonowi pracodawcy oferują nam nocleg i wyżywienie, ale często nie oferują ubezpieczenia i umowy. Pracownicy rozliczani są zazwyczaj „godzinowo” lub od ilości (np. łubianki) zebranych plonów. Dlatego warto samodzielnie zadbać o ubezpieczenie zwłaszcza, że koszty leczenia np. udaru słonecznego (który może być wynikiem przemęczenia i wielogodzinnej pracy w słońcu), czy lumbago (potocznie zwanego postrzałem, czyli bólem kręgosłupa w okolicy lędźwiowej) może nas kosztować kilka tysięcy euro. – Najważniejszym elementem polisy jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą oraz następstw nieszczęśliwych wypadków, które może obejmować również zdarzenia powstałe w związku z wykonywaniem pracy fizycznej za granicą – podkreśla Anna Materny z Gothaer TU SA.

Kartka EKUZ na pewno nie wystarczy

Wyjeżdżając za granicę warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ). Jest ona bezpłatna i obejmuje każdą osobę, która posiada ubezpieczenie zdrowotne w NFZ. Dzięki niej można korzystać z opieki medycznej w krajach UE/EFTA czyli Unii Europejskiej oraz w państwach członkowskich EFTA (Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria). Należy jednak pamiętać, że Karta nie zapewnia automatycznie bezpłatnej opieki, a tylko uprawnia do odzyskania części poniesionych kosztów. Pamiętajmy jeszcze o dwóch aspektach związanych z ochroną, którą gwarantuje karta EKUZ. Po pierwsze działa ona tylko w wymienionych krajach, w których obowiązują przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Po drugie – każdy kraj ma swoje zasady i kryteria udzielania świadczeń medycznych. Usługi, które w naszym rozumieniu są podstawowe, w innym kraju mogą być częściowo lub w całości płatne. Części świadczeń także z zasady Karta nie obejmuje, czego przykładem jest transport medyczny do Polski. Dlatego wyjeżdżając warto zdecydować się na jedną z opcji ubezpieczenia prywatnego. – Wyjazd zagraniczny do pracy to duże wyzwanie. Trafiamy do zupełnie nowego miejsca, musimy się przystosować, zapoznać ze specyfiką funkcjonowania danego kraju. W tym kontekście, zapewnienie sobie spokoju związanego z wystąpieniem nagłych zdarzeń to duży komfort, z którego warto skorzystać. – podsumowuje Anna Materny, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Detalicznych w Gothaer TU S.A.

[i] Raport Migracje Zarobkowe Polaków, maj 2017 r., Work Service.

 

***
Grupa Gothaer to jedna z największych i najstarszych grup ubezpieczeniowych w Niemczech. Działa na rynku od ponad 200 lat i może pochwalić się zaufaniem 3,4 mln Klientów.

Gothaer w Polsce

W ciągu 20 lat obecności w Polsce, Gothaer TU S.A. (dawniej PTU S.A) stał się jednym z większych towarzystw ubezpieczeniowych w naszym kraju. W 2014 roku znalazł się w pierwszej dziesiątce majątkowych towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce.

Gothaer TU S.A. świadczy ubezpieczenia zarówno Klientom indywidualnym, jak i korporacyjnym. W szerokiej ofercie towarzystwa znajdują się takie produkty jak: ubezpieczenia komunikacyjne, mieszkaniowe, osobowe, turystyczne oraz rolne. Firma oferuje także kompleksowe rozwiązania ubezpieczeniowe dla sektora MŚP oraz Klientów korporacyjnych. Gothaer TU S.A. nieustannie się rozwija, stawia na innowację i rozbudowuje wachlarz usług. I tak, jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce stworzył specjalne programy ubezpieczeniowe dedykowane elektrowniom wiatrowym i fotowoltaicznym.

Firma posiada ogólnopolską sieć dystrybucji i współpracuje z ponad 3 tys. agentów ubezpieczeniowych.

Nagrody i wyróżnienia

Gothaer TU S.A. duży nacisk kładzie na jakość świadczonych usług i zapewnienie wysokiego poziomu satysfakcji Klientów. Wysoką jakość obsługi potwierdzają wyniki realizowanych cyklicznie przez firmę badań satysfakcji Klienta oraz przyznane wyróżnienia: „Gwiazda Obsługi Jakości 2016” czy „Turbina Polskiej Gospodarki 2015”.
 

Dodatkowych informacji mediom udzielają:

 

Agnieszka Żelazko
PR Menedżer, Grupa BRM
m:+48 695 431 706
e: agnieszka.zelazko@grupabrm.pl

Karina Chowaniak
PR Manager, Grupa BRM
m: +48 886 886 438
e: karina.chowaniak@gruprabrm.pl

 

Komentarze

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com