Reklamy
Aktualności Biznes

Legalny bukmacher – jakie są koszty założenia firmy bukmacherskiej w Polsce?

Sukces finansowy firm bukmacherskich może mocno działać na wyobraźnię. Wielu przedsiębiorców rozważa możliwość dołączenia do ich grona i stworzenie nowego brandu. Wszak może się wydawać, że wystarczy dobrze działająca strona internetowa, oryginalny pomysł na marketing i można ruszać na podbój rynku. Nic bardziej mylnego. Aby rozpocząć prowadzenie działalności bukmacherskiej w Polsce, trzeba dysponować sporym kapitałem i sprostać wielu wymaganiom.

Kiedyś, jeszcze przed rozpowszechnieniem internetu, zakłady bukmacherskie można było wnosić jedynie w punktach stacjonarnych. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Nie wszystkie firmy bukmacherskie posiadają bowiem własne lokale – część działa jedynie w sieci i jak możemy przeczytać na Legalny-Bukmacher.com takich zezwoleń na działalność w internecie przybywa w szybkim tempie. Jednak zarówno dla jednych, jak i drugich warunki rozpoczęcia tego typu działalności są podobne. Przede wszystkim niezbędne jest uzyskanie odpowiedniego zezwolenia wydawanego przez Ministerstwo Finansów, przy czym zezwolenie na działalność w internecie oraz na działalność stacjonarną to dwa odrębne zezwolenia, a zdobycie każdego z nich wiąże się z osobnymi kosztami. Wniosek o przyznanie zezwolenia należy złożyć najpóźniej na 6 miesięcy przed planowanym rozpoczęciem działalności. Tyle czasu mają bowiem urzędnicy na rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji. Lista wymaganych dokumentów jest określona w Ustawie o grach hazardowych. Nie bez znaczenia jest również forma działalności gospodarczej. Firma oferująca zakłady bukmacherskie może funkcjonować jedynie jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością bądź spółka akcyjna (o ile jej siedziba znajduje się na terenie Polski, a nie innego kraju UE lub EFTA, choć w takich przypadkach również muszą to być podobne spółki).

Zezwolenie na działalność bukmacherską a opłaty

Uzyskanie odpowiedniej licencji na możliwość organizowania zakładów wzajemnych wiąże się oczywiście z uiszczeniem odpowiednich opłat na rzecz Skarbu Państwa. Ich wysokość oblicza się na podstawie tzw. kwoty bazowej, która stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, w pierwszym kwartale 2019 r. wyniosło ono 5.014,94 zł. Uzyskanie zezwolenia to koszt 2000% kwoty bazowej, czyli 100 298,80 zł. To jednak nie wszystko. Dodatkowo należy się liczyć z kolejnymi kosztami w przypadku:

  • otwarcia punktu stacjonarnego bukmachera – 50% kwoty bazowej (2507,47 zł) za każdy lokal w którym przyjmowane będą zakłady,
  • uzyskania zezwolenia na oferowanie zakładów bukmacherskich przez internet – kolejne 2000% kwoty bazowej (100 298,80 zł).
  • prowadzenia strony internetowej służącej do przyjmowania zakładów – 5000% kwoty bazowej (250 747,00 zł) za każdą witrynę na której przyjmowane będą zakłady,

I tu znów pojawia się liczba 6. Zezwolenie na działalność bukmacherską jest przyznawane na okres sześciu lat. Aby ją kontynuować, po tym czasie należy ponownie uzyskać odpowiednie uprawnienia oraz po raz kolejny wnieść wszystkie wymagane opłaty.

Zabezpieczenie finansowe

Oprócz wspomnianych należności legalny bukmacher organizujący zakłady wzajemne musi zadeklarować i złożyć odpowiedniej wysokości zabezpieczenie finansowe. Aby prowadzić działalność przez internet, należy wnieść takowe w kwocie 480 000,00 zł. W przypadku przyjmowania zakładów w punktach stacjonarnych opłata zależy od ich ilości. Jedno zabezpieczenie to 40 000 zł, a konieczność uiszczenia jej wielokrotności wygląda następująco:

  • od 1 do 3 punktów – jedno zabezpieczenie
  • od 4 do 6 punktów- dwa zabezpieczenia
  • od 7 do 9 punktów – trzy zabezpieczenia
  • od 10 do 20 punktów – cztery zabezpieczenia
  • od 21 do 30 punktów – pięć zabezpieczeń
  • od 31 do 40 punktów – sześć zabezpieczeń
  • od 41 wzwyż – kolejne zabezpieczenie za każde kolejne 10 punktów

Zarówno spółka z o. o., jak i spółka akcyjna, muszą wykazać się również odpowiedniej wysokości kapitałem zakładowym. Zgodnie z ustawą musi wynosić on min. 2 miliony złotych.

Czy to wszystko?

Wymienione wyżej kwoty to pieniądze potrzebne do rozpoczęcia legalnej działalności bukmacherskiej w Polsce. Ale jej prowadzenie to oczywiście także szereg innych opłat. Od utrzymania stabilnej strony internetowej po ludzi ją obsługujących. W przypadku otwarcia punktów stacjonarnych koszt utrzymania lokali, obsługi, wyposażenia itd. Zatem prowadzenie działalności bukmacherskiej to, jak mawiał klasyk, nie są tanie rzeczy.

Reklamy