Reklamy
Aktualności

Lokalne inspiracje pokerowe

Większości ludzi nazwisko Marcina Horeckiego nie kojarzy się z niczym, znają je jedynie fani pokera oraz najzagorzalsi miłośnicy narciarstwa alpejskiego. Bez wątpienia jednak w najbliższej przyszłości stanie się on o wiele bardziej rozpoznawalną osobą, już bowiem można zauważyć pewne zainteresowanie mediów oraz występowanie w (nielicznych jak na razie jeszcze) wywiadach, a to z pewnością w bieżącym roku oraz latach przyszłych z pewnością jeszcze się znacznie rozwinie.

Marcin Horecki pochodzi z Warszawy, gdzie spędził też pierwsze lata życia, a następnie wraz z rodzicami przeniósł się na południe Polski, w regiony górzyste. Tam też złapał bakcyla narciarskiego, w związku z czym szybko opanował trudną sztukę jazdy na nartach, wykazując się przy tym na tyle wysokimi umiejętnościami, że zwrócili na niego uwagę trenerzy reprezentacji młodzieżowej w narciarstwie alpejskim. Młody adept narciarstwa wielokrotnie startował w barwach reprezentacji Polski w międzynarodowych zawodach narciarskich, zarówno w kategorii juniorów, jak i w późniejszym okresie w dorosłej reprezentacji, zgromadził dzięki temu całkiem sporą kolekcję różnego rodzaju medali oraz wyróżnień.

Niestety kariera profesjonalnego narciarza została przerwana z powodu kontuzji uniemożliwiającej dalsze uprawianie tej dyscypliny sportu na poziomie zawodowym, dlatego też Marcin Horecki został zmuszony do zrezygnowania z kariery sportowca i przerzucił się na inne rodzaje aktywności.  Najpierw ukończył studia licencjackie, następnie uzyskał tytuł magistra i rozpoczął pracę w roli doradcy finansowego w dużej firmie konsultingowej.

Już jako nastolatek Marcin zetknął się z popularną grą karcianą typu RPG, jaką jest Magic: The Gathering – wciągnęła go ona na tyle, że do dziś jej zapalonym graczem i miłośnikiem. Jak sam zresztą twierdzi sam Horecki, to właśnie dzięki Magic: The Gathering poznał świat gier karcianych, który wciągnął go bez reszty.

W 2002 roku Marcin postanowił poznać także inne gry karciane, jego wybór padł na pokera. Najpierw stopniowo poznawał zasady różnych odmian, a gdy poczuł się już pewnie w kwestiach najpopularniejszej na świecie wersji pokera, jaką jest Texas Hold’em, rozpoczął treningowe rozgrywki na wirtualnych stołach do pokera dostępnych w Internecie – oczywiście wyłącznie dla przyjemności, przy użyciu wirtualnej waluty. Jak sam twierdzi, taka gra pozwoliła mu oswoić się z różnymi rodzajami zagrywek przy stole, a także poznać wiele niuansów, których obecności wcześniej nie był świadom.

Gdy już uznał, że jego umiejętności są wystarczające do spróbowania swoich sił w rozgrywkach prawdziwego pokera, zaczął brać udział w grach oraz turniejach pokerowych operujących niskimi stawkami nabierając niezbędnego doświadczenia, a także budując sobie przy okazji niezbędny zasób finansowy pozwalający mu wkroczyć na kolejny stopień. Jako że uznał swoje wyniki przy prawdziwych stołach za dość obiecujące, postanowił podjąć prawdziwe wyzwanie i już w 2006 roku wziąć udział w profesjonalnym turnieju No Limit Hold’em o nazwie Barcelona Open, w którym zajął znakomite jak na całkowitego debiutanta 11 miejsce wzbogacając się o prawie 4 tysiące dolarów.

Marcin Horecki jednak nie poprzestał na tym, już za kilka miesięcy, w styczniu 2007 roku wystartował w kolejnym turnieju typu No Limit Hold’em o nazwie EPT Copenhagen DKR 37500, w którym zajął 30 lokatę. Po dwóch miesiącach fani pokera mogli go ujrzeć w następnym turnieju, tym razem był to Asian Poker Classic €5,000 No Limit Hold’em, gdzie Marcin dotarł do 8 miejsca.

Ale pierwszy prawdziwy sukces miał dopiero nadejść – w czerwcu tego samego roku Horecki wystartował w Austrian Masters €500 No Limit Hold’em, który zakończył jako zwycięzca, wzbogacając się zarazem o dokładnie 28 637 USD. Kolejne lata także Marcin mógł zaliczyć do niezwykle udanych, zajął bowiem między innymi 3 miejscie w EPT Warsaw PLN 3000 Pot Limit Omaha rozgrywanym w marcu 2008 roku.

Ale nazwisko Horeckiego po raz pierwszy pojawiło się w informacjach prasowych na całym świecie w październiku 2008 roku, kiedy zakończył się uważany za jeden z najbardziej prestiżowych turniejów pokerowych w cyklu European Poker Tour, czyli EPT London £5000 No Limit Hold’em. Polski gracz zajął w nim znakomite trzecie miejsce, co było równoznaczne z wygraną ponad pół miliona dolarów USA.  Z kolei w grudniu 2010 roku Polak zajął znów trzecie miejsce w innym turnieju z cyklu European Poker Tour, tym razem rozgrywanym w Pradze – dzięki temu Marcin Horecki przekroczył milion dolarów USA jako łączną kwotę wygranych nagród i wskoczył na czołową pozycję listy najlepiej zarabiających polskich pokerzystów.

Jednak na tym nie poprzestał i kontynuuje starty w turniejach pokerowych. Do godnych uwagi osiągnięć można zaliczyć np. wygrane w PokerStars FCOOP €276 No Limit Hold’em w listopadzie 2012 roku oraz w tym samym miesiącu w PokerStars MicroMillions – $4,40+R Pot Limit Omaha. Oczywiście Marcin Horecki planuje także wziąć udział w zaplanowanych na bieżący rok turniejach rozgrywanych pod szyldem EPT, będziemy z pewnością trzymać kciuki za Polaka i życzymy mu samych sukcesów!

Marcin Horecki pytany o to, dlaczego wybrał właśnie poker odpowiada zawsze, że inspiracją dla tej decyzji była gra Magic: The Gathering, a ściślej rzecz biorąc występujący w niej element rywalizacji – te same cechy odnalazł także właśnie w pokerze. Poker jest bowiem jedyną grą hazardową, w której nie gra się przeciwko kasynu (reprezentowanemu przez krupiera/rozdającego), ale rywalizuje z innymi graczami, co oznacza, że końcowy sukces w największej mierze zależy nie od szczęścia, ale od umiejętności, jakie reprezentuje siedzący przy stole gracz. I właśnie z tego powodu poker jest jedyną grą hazardową, w której rozgrywane są profesjonalne turnieje zrzeszające graczy z całego świata, żadna inna hazardowa gra karciana lub inna kasynowa nie umożliwia tego typu rywalizacji opierającej się przede wszystkim na umiejętnościach poszczególnych graczy.

Reklamy