Reklamy
Aktualności Artykuł sponsorowany

Samochód z duszą

Lubimy otaczać się przedmiotami, o których możemy powiedzieć, że mają duszę. Z całą pewnością należą do takich zabytkowe samochody

Kiedy kupujemy samochód nowy, który dopiero co zjechał z taśmy montażowej, jego historia właściwie nie istnieje. Co innego, gdy decydujemy się na zakup pojazdu kilkudziesięcioletniego. Ma on swoją historię, niektórzy twierdzą, że wręcz osobowość, którą nazywają „duszą”. Po Polsce jeździ około 50 tysięcy zabytkowych samochodów i motocykli – tyle przynajmniej zostało oficjalnie zarejestrowanych przez swoich właścicieli. Jest również sporo takich, które stoją nieużywane w garażach i na podwórkach, więc właściciele nie mają powodu, aby je rejestrować.

 

Moda na klasyki

 

Pięćdziesiąt tysięcy – wydaje się, że ta liczba jest spora, ale to niewiele w porównaniu z takimi krajami, jak Wielka Brytania. Tam kolekcjonowanie pojazdów z historią i duszą ma o wiele dłuższą tradycję, a zabytkowych samochodów i motocykli jest około miliona. Istnieją tam również specjalne firmy, które zajmują się sprzedażą ubezpieczeń samochodów zabytkowych czyli Classic Car Insurance UK. Taką firmą jest na przykład Lancaster Insurance. W Polsce podobnych firm jeszcze nie ma, ale być może wkrótce się pojawią. Tymczasem ustawodawca wykonał ukłon w stronę posiadaczy zabytkowych pojazdów, nazywanych również klasycznymi. Jest to możliwość krótkoterminowej polisy OC. Można ją wykupić nawet na 30 dni. To bardzo dobre rozwiązanie, bo wielu właścicieli tego typu pojazdów wyjeżdża nimi tylko wtedy, gdy udają się na zlot czy wystawę. W takiej sytuacji można również skorzystać z możliwości wykupienia polisy na określoną liczbę kilometrów.

Ofertę na Classic Car Insurance UK można poznać na stronie https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

 

Gdzie szukać auta z duszą?

 

Kiedy już zdecydujemy się na zakup samochodu zabytkowego (czyli takiego który ma minimum 25 lat, ¾ części oryginalnych, a ostatni jego model zjechał z taśmy montażowej nie później niż 15 lat temu), musimy znaleźć odpowiadający nam egzemplarz. W przypadku nowego auta sprawa jest prosta, bo wystarczy pójść do salonu, ale samochodu kilkudziesięcioletniego raczej tam nie znajdziemy. Odpowiednim miejsce na poszukiwania są komisy samochodowe, giełdy, strony internetowe poświęcone klasyce motoryzacyjnej. Stare Syreny, Chevrolety czy Hispano-Suizy pojawiają się również w serwisach aukcyjnych. Cena zależy od modelu, klasy, wieku i stanu pojazdu. Taniej kupimy auto przeznaczone do remontu, drożej – w pełni sprawne lub przynajmniej będące na chodzie.

 

Usiąść za kierownicą zabytkowego samochodu czy na siodełku starego motocykla, to marzenie wielu ludzi. Czemu by go nie spełnić?

 

Reklamy