Reklamy
Aktualności Fundusze

Ludzie: Maciej Żak dyrektorem ds. inwestycji w Intel Capital

Oddział Intela odpowiedzialny za inwestycje i przejęcia wzmocnił zespół działający w regionie CEE. Nowym dyrektorem ds. inwestycji został Maciej Żak – były pracownik grupy ITI, gdzie przeprowadził przejęcia Onetu, PC Lab, Blog.pl czy Legii Warszawa. Jako wiceprezes ds. portalu w Onet odpowiadał też za rozwój Zumi (obecnie 30 mln zł przychodu rocznie) i Onet VOD.

Intel Capital inwestuje coraz więcej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – obecnie lokuje tutaj ok. 7 % swoich środków. Przy ogólnym budżecie 526 mln USD w roku 2011 daje to aż 37 mln USD. W Polsce fundusz dokonał do tej pory zaledwie dwóch inwestycji, kolejno w WindMobile i InteliWISE. Gwiazdami regionu są natomiast przedsiębiorstwa z Czech i Rosji. W 2012 roku Intel Capital dokonał wyjścia z inwestycji w Mall.cz, Sapato.ru i AVG (IPO na NYSE).

Przedstawiciele funduszu nie zdradzili, jaki budżet przewidują dla polskich firm oraz ilu inwestycji chcą dokonać. Obecnie trwa kilka rozmów, które w Intel Capital zajmują 4-5 miesięcy, więc w zimę powinniśmy się czegoś dowiedzieć. Fundusz inwestuje kwoty od 1 mln USD w górę i bierze pod uwagę tylko zespoły posiadające gotowy produkt i pierwszych klientów.

Reklamy