Reklamy
Aktualności Nieruchomości

Luksus rośnie w siłę. W Polsce coraz więcej nieruchomości premium

Oferta powiększa się z roku na rok. To dobry znak, świadczący o rosnącej zasobności portfela Polaków. Intensywny popyt obserwujemy w siedmiu największych aglomeracjach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. To tam w 2018 r. sprzedano łącznie ok. 700 apartamentów premium. Oznacza to wzrost 19% r/r – podaje raport „High Level Book”, opracowany przez High Level Sales & Marketing (HLSM).

Trzykrotny wzrost w ciągu pięciu lat

Również według raportu Sotheby’s International Realty o dobrach luksusowych w Polsce rynek rośnie w bardzo zauważalnym tempie. W 2017 roku ekskluzywne mieszkania i apartamenty zostały sprzedane za łączną sumę 3 mld zł (rachunek ten uwzględnia wyłącznie te transakcje, które opiewały na kwotę wyższą niż 1 mln zł). To o tyle zaskakujące, że jeszcze pięć lat temu takich transakcji odnotowano 3 razy mniej. 

Wrocław rozwija ofertę

Tym, co przesądza o prestiżu inwestycji, jest nie tylko cena. Istotny jest również standard wykończenia, użyte materiały, unikatowe rozwiązania, znaczący adres oraz dobrze rozwinięta infrastruktura. Ekskluzywne apartamentowce powstają w sąsiedztwie zabytków czy najważniejszych arterii miasta. Atrakcyjny widok – najlepiej na całą panoramę miasta – jest dziś bardzo pożądany. Niedawno wprowadzony do oferty luksusowy apartament pokazowy we Wrocławiu usytuowany jest w Bulwarze Drobnera – inwestycji znajdującej się nad Odrą, z widokiem na Uniwersytet, rzekę i zabytkowy Ostrów Tumski. 

Wrocławski rynek nieruchomości premium jest dziś coraz większy. To, co może najbardziej wyróżniać ofertę, są przede wszystkim prestiżowy adres i szlachetne materiały wykończeniowe. W aranżacji naszego apartamentu pokazowego znalazły się w dużej mierze surowce naturalnego pochodzenia, co daje wrażenie ciepła, ale i ekskluzywności – tłumaczy Tomasz Bednarek z biura sprzedaży WPBM „Mój Dom” S.A.

Nabywca docelowy

Kto szuka inwestycji z wysokiej półki? W grupie osób zainteresowanych kupnem nieruchomości premium przybywa ludzi młodych. Może być to wynikiem dobrej sytuacji na rynku pracy – w szczególności dużego zapotrzebowania na specjalistów z branży IT i dobrych zarobków. Raport „High Level Book” wskazuje, że 80% nabywców luksusowych mieszkań i apartamentów to Polacy, a znaczna ich część prowadzi rodzinny biznes. Transakcje najczęściej realizowane są za gotówkę, a nowe lokum jest przeznaczone do użytku własnego, w tym również okresowego. 

Prognozy KPMG wskazują, że w perspektywie najbliższych dwóch lat liczba zamożnych podatników może wzrosnąć do 1,6 mln. Jeszcze w 2018 roku liczba ta wynosiła 1,3 mln, a dekadę temu – 574 tysiące. Biorąc pod uwagę opłacalność inwestowania w nieruchomości, wysoce prawdopodobne jest, że nawet mimo rosnących cen popyt na inwestycje premium wciąż będzie wykazywał tendencję wzrostową.

Reklamy