Reklamy
Aktualności Biznes

Małych firm nie stać na zatrudnienie programistów, więc stawiają na outsourcing. Raport Oferteo.pl

Na rynku brakuje specjalistów

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego spada liczba studentów, którzy rozpoczynają naukę na kierunkach informatycznych. Jeszcze w 2006 roku było ich nieco ponad 100 tysięcy. W 2017 roku już o 25 tysięcy mniej.

Tymczasem zapotrzebowanie na programistów będzie stale rosło. Według opracowania Burning Glass umiejętność kodowania będzie kluczowa nie tylko w branży IT, ale również w analityce i pracy na bazach danych, w działalności naukowej, zawodach technicznych, a nawet w sztuce. Liczba zawodów, w których konieczna jest znajomość programowania, rośnie o 12% szybciej niż średnia rynkowa.

Ile zarabia programista?

Według danych portalu wynagrodzenia.pl, pochodzących z narzędzia Moja Płaca, mediana całkowitych wynagrodzeń brutto programistów specjalizujących się w konkretnych obszarach wygląda następująco:

– Programista .NET – 6800

– Programista aplikacji mobilnych – 6266

– Programista baz danych – 7200

– Programista C/C++ – 7169

– Programista Perl – 7363

– Programista PHP – 5495

– Programista Ruby – 6828

Czego firmy potrzebują od programistów?

Małe firmy często zamiast zatrudniać etatowego programistę wolą w razie potrzeby zlecać do wykonania konkretne prace zewnętrznym specjalistom. Według analizy serwisu Oferteo.pl, łączącego poszukujących usług z ich dostawcami, zlecenia tego typu najczęściej dotyczą stworzenia dedykowanego oprogramowania (46%) odpowiadającego biznesowym potrzebom. Przedsiębiorstwa znacznie rzadziej pytają o stworzenie aplikacji mobilnych (12%), strony www (9%), baz danych (3%) czy dedykowanej gry (3%).

W przypadku prac nad dedykowanym oprogramowaniem najczęściej zlecane jest stworzenie odpowiedniego produktu od podstaw, czego oczekiwało 60% firm korzystających z Oferteo.pl. W przypadku zleceń na aplikacje mobilne firmy częściej potrzebowały produktu dostosowanego do systemu Android (61%) niż do iOS (39%).

Przedsiębiorcy nie chcą czekać

Firmom poszukującym usług programistów zazwyczaj bardzo zależy na czasie. Aż 57% z nich zadeklarowało, że oczekuje realizacji zlecenia jak najszybciej, a 16% wskazywało, że może zaczekać na nią nie dłużej niż miesiąc.

Firmy powinny planować z odpowiednim wyprzedzeniem wszelkie prace związane z obszarem IT – zwraca uwagę Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Programiści często świadczą usługi na rzecz wielu podmiotów i nie zawsze są dostępni w oczekiwanym przez firmę terminie. 15% badanych wzięło to pod uwagę i zadeklarowało, że dostosuje się do wolnych terminów wykonawców.

 

 

Metodologia badań

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 300 zapytań ofertowych zamieszczonych w serwisie Oferteo.pl przez podmioty poszukujące usług programistycznych.

 

 

 

 

 

 

Reklamy