Reklamy
Aktualności Nieruchomości

Marzenia o własnym domu kontra biurokracja

Więcej nowych domów powstaje na wsi czy w  miastach? W jakim wieku i z jakich powodów Polacy decydują się na rozpoczęcie budowy? Co sprawia im najwięcej trudności w trakcie procesu inwestycyjnego? Odpowiedzi na te pytania przedstawione zostały w najnowszym „Raporcie o budowie domów” serwisu Oferteo.pl.

Polacy rozpoczynają budowę domu przed czterdziestką

Według raportu zdecydowana większość inwestorów rozpoczyna budowę przed 40. rokiem życia. 26% badanych zaczęło prace nad domem w wieku 31-35 lat, natomiast 23% zdecydowało się na ten krok w wieku 36-40 lat. Jedynie 4% ankietowanych to osoby poniżej 25. roku życia, a respondenci powyżej 50 lat stanowią grupę 9%. Wyniki te od kilku lat pozostają na bardzo podobnym poziomie. Większość osób budujących dom chce „być na swoim” przed czterdziestką.

Duże miasta coraz mniej popularne

thumbnail-8.jpeg

Preferencje Polaków dotyczące budowania domów na terenach wiejskich są niezmienne od kilku lat. Wciąż najczęściej wybieranym terenem budowy jest wieś, którą wskazało aż 62% badanych. Na inwestycje w największych polskich miastach decyduje się coraz mniej osób. Z badania wynika, że w miastach liczących od 251 do 500 tysięcy mieszkańców domy wybudowało jedynie 3% badanych. W ubiegłorocznej edycji raportu odsetek tych odpowiedzi wynosił 10%. Zauważalny jest zatem znaczny spadek zainteresowania budową na terenie dużych miast.

W 2018 roku najwięcej nowych domów powstało na terenie województwa mazowieckiego (14%) oraz śląskiego (12%). Najmniej inwestycji miało miejsce na terenach województwa świętokrzyskiego (2%) i podlaskiego (2%), czyli tych, które należą do najmniej zaludnionych w kraju.

Spełnienie marzeń czy po prostu oszczędność?

image001-5

Od lat najczęstszym powodem, dla którego badani decydują się na budowę domu, jest realizacja marzeń – taką odpowiedź wskazało 53% badanych przez Oferteo.pl. Ponadto respondenci uważali, że bardziej opłaca się zbudować dom niż kupić mieszkanie (41% odpowiedzi). Chęć posiadania ogrodu wyraziło 37% badanych, a potrzebę zwiększenia powierzchni mieszkalnej – 36%.

Popularnym powodem budowy domu była również przeprowadzka z miasta na wieś (24%), a także narodziny dzieci (17%).

Lepiej być przygotowanym na trudności

thumbnail-7

Budowa domu wiąże się również z wieloma trudnościami. Wyniki pokazują, że Polacy zdecydowanie częściej mają problem z załatwieniem formalności urzędowych (45%) niż ze zbilansowaniem budżetu (27%).

Sporo kłopotów niosło też ze sobą znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej (35% wskazań) oraz nadzór nad jej pracą (26%). – Poszukiwanie ekipy warto zacząć jak najszybciej. Najlepsi mają zajęte terminy na długie miesiące wprzód – mówi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl. – Wybierając ekipę, warto sprawdzić opinie innych na jej temat, a nawet zobaczyć jej dotychczasowe realizacje. To w końcu ludzie, którzy będą odpowiadać za powstanie naszej największej życiowej inwestycji.

Organizacja przestrzeni w polskim domu

Wyniki ankiety pokazują, że badani najczęściej decydowali się na trzy sypialnie (39%), dwie łazienki (74%) oraz kuchnię połączoną z salonem (79%). Osoby urządzające 5 sypialni i więcej stanowią jedynie 10% badanej grupy. Więcej niż dwie łazienki wymarzyło sobie 12% badanych, a osobną, zamkniętą kuchnię posiada 21% respondentów.

Metodologia badania

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

Jak działa Oferteo.pl?

Za pośrednictwem www.oferteo.pl zarejestrowani w serwisie Wykonawcy usług i Dostawcy produktów mają możliwość dotarcia do nowej grupy Klientów poszukujących konkretnej usługi lub produktu. Pozwala to zaoszczędzić cenny czas związany z poszukiwaniami i obsługą klientów.

Klienci poszukujący konkretnej usługi lub produktu mogą w jednym miejscu bezpłatnie złożyć zapytanie o oferty. Konsultanci pracujący w serwisie wyselekcjonują dla nich odpowiednie firmy, które zostaną powiadomione o zapytaniu z ich branży, by spośród nadesłanych ofert Klienci mogli wybrać najlepszą dla siebie.

Reklamy