Reklamy
Aktualności Inspiracja

Na Białorusi ludzie wolą się nie wychylać – rozmowa z Mikitą Mikado, założycielem Quote Roller

Jak wygląda biznes technologiczny na Białorusi? Dlaczego warto zarejestrować spółkę w USA i co powstrzymuje Europejczyków przed biznesowymi sukcesami? Rozmawiamy z Mikitą Mikado, założycielem Coding Staff oraz Quote Roller.

Przeprowadziłeś się z Białorusi do USA w wieku 19 lat. To musiała być trudna decyzja…

Szczerze mówiąc jeśli mieszkasz na Białorusi, to naprawdę chcesz się przenieść gdziekolwiek (śmiech). Przeprowadziłem się do USA 7 lat temu. Zaczynałem tam od pracy w restauracji fast food – chciałem robić cokolwiek, byle tylko zarobić pieniądze na utrzymanie.

Co dalej?

Założyłem agencję tworzącą strony internetowe. Nazwałem ją Mikita Design. Później, wraz z jej rozwojem, przekształciłem ją w Coding Staff. Tworzyliśmy portale internetowe na zlecenie, ale jednocześnie budowaliśmy własne wtyczki i moduły do dotnetnuke, które następnie sprzedawaliśmy jako osobne produkty. W CodingStaff pracuje obecnie 35 osób.

Jak ma się scena technologiczna na Białorusi?

Może Cię zaskoczę, ale mamy na Białorusi kilka naprawdę dużych firm, jak np. Wargaming – twórcy popularnej gry World of Tanks. Białoruś to miejsce bogate w dobrych programistów i grafików, którzy jednocześnie nie wymagają wysokich pensji. Dlatego w mojej ojczyźnie działają  spore firmy outsourcingowe, realizujące projekty dla klientów z Niemiec czy Wielkiej Brytanii. Jedna z nich – epam.com – jest nawet notowana na giełdzie i zatrudnia ponad 5000 programistów!

Nieźle. Czemu o nich nie słyszeliśmy?

Na Białorusi ludzie wolą się nie wychylać, aby nie narobić sobie nieprzyjemności. Wiele firm prowadzi faktyczną działalność na Białorusi, ale jest zarejestrowana na Cyprze czy w USA. Quote Roller, moja druga firma, jest tego świetnym przykładem – chociaż nasz zespół odpowiedzialny za produkt pracuje w Mińsku, spółka jest zarejestrowana w Delaware.

Dlaczego zdecydowałeś się na takie rozwiązanie?

Kierujemy swój produkt na rynek globalny, więc zarejestrowanie firmy w USA ułatwia nam pobieranie opłat od klientów. Poza tym prawo w Stanach gwarantuje nam lepszą ochronę własności intelektualnej. Mamy też lepszy dostęp do potencjalnych inwestorów.

Czy Quote Roller osiągnął już próg rentowności?

Wciąż inwestujemy w budowę produktu i powiększamy zespół, ale gdybyśmy przestali to robić, to przy obecnej bazie klientów bylibyśmy rentowni. Mamy pozytywny cash-flow.

 

 

Prowadzicie aktywną sprzedaż?

Nie. Nie lubię mailować lub dzwonić do ludzi, których zupełnie nie znam. Staramy się sprowadzać klientów na naszą stronę, która – odpowiednio zoptymalizowana – zachęci ich do wypróbowania bądź zakupu Quote Roller. Głównymi źródłami ruchu są nasz blog firmowy oraz wzory ofert biznesowych, jakie za darmo udostępniamy w sieci.

Jaki był największy błąd, który popełniliście tworząc Quote Roller?

Największym błędem było – na przekór metodyce Lean Startup – zbudowanie pełnego produktu i dopiero później rozmowy z klientami. Okazało się, że aplikacja nie jest dokładnie tym, czego potrzebują jej odbiorcy, więc musieliśmy, a w zasadzie nadal musimy, zmienić wiele rzeczy. Jeśli miałbym zaczynać jeszcze raz, szybciej skontaktowałbym się z klientami i pokazał im kilka wstępnych szkiców.

Jakie są Wasze plany na przyszłość?

10 000 klientów w ciągu najbliższych dwóch lat.

Wiesz, jak działa biznes zarówno w USA, jak i w Europie Środkowo-Wschodniej. Jakie różnice widzisz między tymi dwoma rynkami?

Nie powiem nic odkrywczego – mentalność jest tutaj najważniejszą różnicą. Europejczykom, a w szczególności mieszkańcom krajów post-komunistycznych, nauczenie się jak rozwijać produkty, radzić sobie z porażką i myśleć o skalowaniu swojej firmy zajmie jeszcze „trochę” czasu.

Mamy też mniejsze możliwości finansowania, niż firmy z USA…

Nie wydaje mi się, że jest to duży problem. Możesz zbudować coś wielkiego nawet z relatywnie małą ilością pieniędzy. Przynajmniej w fazie seed nie potrzebujesz milionów, żeby stworzyć genialny projekt. Jeśli będzie naprawdę dobry, to nawet z pieniędzmi jakie możesz pozyskać w Europie będziesz w stanie podbić świat.

 

O Quote Roller przeczytasz w dziale „Narzędzia” w Proseed #28. Zamów subskrypcję lub wypróbuj darmową wersję (nie zawiera wszystkich artykułów).

Reklamy