Reklamy
Aktualności

Najwięcej za OC w 2018 r. płacili właściciele BMW i Audi

W 2018 r. średnia cena ubezpieczenia OC wyniosła 741 zł i była o 5% niższa niż przed rokiem. O wiele więcej za obowiązkową polisę musieli  jednak zapłacić właściciele BMW i AUDI oraz samochodów największa pojemnością silnika.

Rok 2018 przyniósł długo wyczekiwaną stabilizację cen OC. W raporcie RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych porównywarka rankomat.pl analizuje, jak kształtowały się średnie składki obowiązkowych polis w ubiegłym roku ze względu na markę posiadanego samochodu, jego pojemność silnika czy nawet rodzaj tankowanego paliwa.

 

Duża pojemność silnika to wysoka cena OC

W 2018 roku najwięcej na obowiązkowe ubezpieczenie wydawali właściciele samochodów z największą pojemnością silnika. W przypadku aut z silnikiem powyżej 3,0 l, koszt polisy OC był wyższy o 78,7% niż dla samochodów z silnikiem do 1,0 l.
Pojemność silnika a cena OC.png

– Auta o dużej pojemności silnika mogą rozwijać duże prędkości, co przekłada się na większe ryzyko spowodowania szkody. Rozmiar samej szkody również może być większy, co skutkuje wyższym kosztem jej ewentualnej likwidacji. Właściciele samochodów o pojemności 2,6 l i więcej, jako jedyni musieli w 2018 r. liczyć się z nieznaczną podwyżką cen OC – mówi Urszula Pazio-Hrapkowicz, dyrektor operacyjny rankomat.pl.

 

Najwyższe ceny OC dla BMW i Audi

Podczas kalkulacji składki OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę także markę ubezpieczanego pojazdu. W 2018 r. najwyższe stawki towarzystwa proponowały właścicielom samochodów marki BMW (952 zł) i Audi (823 zł). W przypadku BMW cena była wyższa o 28,5% od średniej ceny w kraju.
Marka samochododu a cena OC.png

Spośród 11 najczęściej ubezpieczanych marek pojazdów w porównywarce rankomat.pl w ubiegłym, roku największe szanse na zakup taniego OC mieli właściciele samochodów marki Dacia (573 zł) oraz Skoda (668 zł).

 

Cena OC a rodzaj tankowanego paliwa

Na cenę ubezpieczenia OC wpływ ma nawet rodzaj tankowanego paliwa. Choć w tym przypadku różnice cen nie były już ta drastyczne, to najwięcej za polisę w 2018 r. roku musieli zapłacić właściciel aut napędzanych PB+LPG (724 zł). O 20,2% mniej płacili natomiast za OC posiadacze samochodów elektrycznych.

Paliwo a cena OC.png

Kierowcy ubezpieczający samochody z silnikami benzynowymi wydawali na obowiązkowe ubezpieczenie średnio 724 zł. Koszt polisy był w ich przypadku o 5,9% niższy niż w roku poprzednim.

Pełna treść raportu: Raport RanKING – ceny OC w 2018 r.

 

 

źródło obrazka: [internet]

Reklamy