Reklamy
Aktualności

Nauka: program do walki z dymem

W prace nad systemem zaangażowała się firma Plum. Jej właściciel, Maciej Szumski jest absolwentem Wydziału Elektroniki PW. Firma produkuje urządzenia do pomiaru przepływów gazu i regulatory, dzięki którym domowe piece i kominki grzeją najwydajniej. W fabryce i biurach R&D w Białymstoku zatrudnia ok. 200 osób. Urządzenia skonstruowane przez inżynierów z Plum pracują m.in. w gazociągu jamalskim. Sam Szumski żartobliwie nazywany jest „polskim Jobsem”, nazwa firmy nieprzypadkowo ma owocowe inspiracje.

Plum zajmie się stroną komercyjną naukowego przedsięwzięcia. To zaś opiera się na wydajnym procesorze, spiętym z siecią czujników w budynku i sterowanym przez skomplikowane algorytmy. Wykorzystają one system wentylacyjny budynku w taki sposób, by zminimalizować rozprzestrzenianie się dymu w przypadku pożaru. Paradoksalnie to właśnie toksyczne substancje a nie ogień są najgroźniejsze dla pracujących w biurowcach ludzi.

W prace nad rozwiązaniem zaangażowani byli specjaliści z Instytutu Automatyki i Informatyki Stosowanej oraz Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, a także przedstawiciele firmy Plum oraz Smay. Projekt uzyskał także dofinansowanie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach programu Innowacyjna Gospodarka, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej.

Prace nad pierwszym z trzech algorytmów trwały ponad rok. Obecnie urządzenie jest badane w Laboratorium Aerodynamiki Przemysłowej I.F.I. w Akwizgranie. Dr Ławryńczuk – lider projektu naukowego – zapowiedział, że do końca 2013 roku ma uzyskać wszystkie niezbędne certyfikaty i trafić na rynek.

Reklamy