Reklamy
Aktualności

Nowe domeny globalne tylko dla bogaczy

Organizacja ICANN zatwierdziła zmiany w nazewnictwie domen najwyższego poziomu, które zniosą wiele ograniczeń w ich tworzeniu. Nowe zasady mają pozwalać na jasne określanie tematyki serwisu internetowego już na poziomie jego adresu i tworzenie adresu np. magazyn.proseed.

Obecnie istnieje 22 sufiksów najwyższego poziomu (np. .com). ICANN, organizacja zarządzająca rejestrami domen,  postanowiła wprowadzić znaczące zmiany, m.in. zniesienie ograniczeń co do znaków wykorzystywanych w domenie – możliwe stanie się tworzenie nazw domen zawierających lokane znaki diakrytyczne i znaki spoza alfabetu łacińskiego. Długość nazwy domeny funkcjonalnej gTLD nie będzie mogła jednak przekraczać 63 znaków.

Teoretycznie każdy będzie mógł starać się o indywidualną domenę globalną, ale w praktyce na zmianach zyskają tylko największe przedsiębiorstwa. Koszt rejestracji nowej domenty gTLD ma bowiem wiązać się z jednorazową opłatą rzędu ok. 190 tys. dolarów oraz rocznymi opłatami w wysokości 25 tys. dolarów. Wnioskujący będę musieli również potwierdzić, że mają prawa do nazw wykorzystywanych w nazwie domenty.

Wnioski rejestracyjne dla nowych domen mają być przyjmowane od połowy stycznia 2012 roku. Plany zakładają, że pierwsze domeny przyznane na nowych zasadach pojawią się w Internecie najwcześniej w 2013 roku.

 

Reklamy