Reklamy
Aktualności Technologia

Outsourcing monitoringu temperatury w branży farmaceutycznej – jak to zrobić?

Jak wykorzystać nowoczesną technologię oraz wieloletnie doświadczenie w branży farmaceutycznej? Pokazuje to współpraca polsko-francuskiej firmy Blulog i Thermolabo z Francji.

Do najważniejszych obowiązków osób zajmujących się transportem, przechowywaniem, zabezpieczeniem farmaceutyków przed ich dystrybucją należy utrzymanie ich w odpowiednich warunkach. Wykroczenie poza wskazane w przepisach zakresy może spowodować obniżenie bądź utratę skuteczności terapeutycznej medykamentów. Ponadto skuteczne monitorowanie temperatury jest istotnym elementem Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (GDP). To absolutny wymóg w branży farmaceutycznej. Szczegółowa kontrola temperatury bez użycia odpowiednich narzędzi dających precyzyjną informację co do warunków, w jakich się znajdowały, byłaby niemożliwa.

Dlatego też naprzeciw oczekiwaniom firm z sektora farmaceutycznego, dystrybutorom, ale też użytkownikom leków na całym świecie wychodzi Thermolabo. Ta francuska firma, założona w 2015 roku przez Stéphane Mure mającego ponad 15 lat doświadczenia w logistyce i farmaceutyce doskonale zna wyzwania, z jakimi na co dzień mierzy się branża. Ma być wsparciem logistycznym dla podmiotów stojących przed dylematem, w jaki sposób zabezpieczyć łańcuchy dostaw.

– Działalność Thermolabo początkowo koncentrowała się na usługach zarządzania danymi temperatury, przedstawiania ich klientom i dostawie rejestratorów danych. Nieustannie byliśmy zmuszeni rozwiązywać problemy generowane przez tradycyjne rejestratory i postanowiliśmy sprawdzić, jak zapewnić naszym klientom zgodny, łatwy w użyciu i jednocześnie tani sposób monitorowania ich produktów farmaceutycznych. Po przetestowaniu technologii GSM, Bluetooth i IoT szybko stało się jasne, że tylko technologia zbliżeniowa NFC może dopasować się do wszystkich oczekiwań. Dlatego też współpracujemy z Blulog, aby móc dostarczyć rozwiązanie kompleksowe i łatwe w obsłudze – mówi Stéphane Mure, CEO w Thermolabo.

Infografika_Outsourcing_monitoringu_temperatury_w_branzy_farmaceutycznej.png

 

 

Od początku jednym z głównych założeń francuskiej firmy była sprawna obsługa – także w zakresie dostarczanych rozwiązań technicznych. – Przede wszystkim rejestrator NFC jest bardzo łatwy w użyciu. Dzięki Sensolabo można teraz odczytywać, wysyłać i natychmiast zapisywać dane i otrzymywać powiadomienia pocztą elektroniczną. Uruchomienie systemu trwa dosłownie kilka sekund. Wykorzystanie Sensolabo daje pewność co do historii pomiarów, tym samym eliminuje możliwości manipulacji danymi i skraca czas odbierania towarów i nakładu pracy, dzięki automatycznie wysyłanym potwierdzeniom – dodaje Stéphane Mure.

Francuskie przedsiębiorstwo swoje usługi opiera na nowoczesnych technologiach. Kluczem jest współpraca z Blulog, polsko-francuską firmą, która znalazła i opatentowała intuicyjne w obsłudze rozwiązanie wspierające monitoring temperatury. System działa w technologii NFC. Rejestratory danych o wielkości karty kredytowej wykonują cyklicznie pomiary, a dane są szyfrowane i gromadzone w aplikacji. Co ważne wbudowana bateria zapewnia długą żywotność urządzenia.

– Nasze rejestratory mierzą temperaturę z dokładnością +/- 0,2°C w zakresie od 0 do 30°C oraz +/-0,4°C w pozostałym przedziale. Szczegółowe dane są dostępne przez cały czas za pomocą dowolnego telefonu z Androidem i NFC lub specjalnych czytników. Ponadto dane są przechowywanie na bezpiecznym serwerze, a dostęp zapewnia automatyczne generowanie raportów i wykresów  – zaznacza Jérémy Laurens, CEO Blulog.

Rejestratory danych mogą być montowane w lodówkach, pokojach dla personelu medycznego, ale także w pojemnikach lub pojazdach używanych do transportu leków. Taki zakres możliwości oznacza, że ​​usługi Thermolabo oparte na technologii Blulog są stosowane w Auvergne-Rhône (region we francuskich Alpach) lub w innych firmach farmaceutycznych w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Co więcej, ważną zaletą systemu jest prostota i szybkość użytkowania – aby uruchomić urządzenie, wystarczy nacisnąć przycisk przez kilka sekund.

Technologia jest już wykorzystywana przez firmy farmaceutyczne i dystrybutorów leków na całym świecie, duże organizacje pozarządowe i różne podmioty medyczne.

Reklamy